Bireylerin sağlığa ilişkin algılarının informal ödeme tutumlarına etkisi
The effect of individuals' health perceptions on informal payment attitudes
- Tez No: 849490
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN AKCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma, bireylerin sağlığa ilişkin algılarının informal ödemeleri yapmaya yönelten unsurlarına ve informal ödeme tutumlarına etkilerini araştırmayı amaçlayan kesitsel tipte nicel bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini Hatay'da yaşayan 18 yaş ve üzeri yetişkin bireyler oluşturmaktadır. Araştırmada basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılmış, gönüllülük esas alınarak 400 bireye anket yöntemi uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak; kişisel bilgi formu, Sağlık Algısı Ölçeği, İnformal Ödeme Yapmaya Yönelten Unsurları Belirlemeye Yönelik Ölçek ve İnformal Ödemelere Yönelik Tutumu Belirlemeye Yönelik Ölçek kullanılmıştır. Sonuçların elde edilmesinde tanımlayıcı analizler, güvenirlik analizi, normallik testleri, bağımsız örneklem t-testi, Pearson korelasyon analizi, doğrusal regresyon ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Yapılan analiz sonuçlarındaki farklılığı belirlemek için Post-Hoc. çoklu karşılaştırma testlerinden biri olan Tukey-HSD testinden faydalanılmıştır. Sağlık Algısı Ölçeği puan ortalamalarının (ort:50,09 Min:32-Max:72), İnformal Ödeme Yapmaya Yönelten Unsurları Belirlemeye Yönelik Ölçek puan ortalamalarının (ort:2,5 Min1-Max:4,94) ve İnformal Ödemelere Yönelik Tutumu Belirlemeye Yönelik Ölçek puan ortalamalarının (ort:2,93 Min:1,94-Max:4,25) orta düzeyde olduğu araştırma sonuçlarından görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is a cross-sectional quantitative research that aims to investigate the effects on the factors that lead them to make informal payments and their informal payment attitudes of individuals' health-related perceptions. The population of the research consists of adult individuals aged 18 and over who live in Hatay. Simple random sampling method was used in the research, the survey method was applied to 400 individual on a voluntary basis. As data collection tools in the research; personal information form, Health Perception Scale, Scale for Determining the Factors That Lead to Making Informal Payments and Scale for Determining Attitudes towards Informal Payments were used. Descriptive analyses, reliability analysis, normality tests, independent samples t-test, Pearson correlation analysis, linear regression and one-way analysis of variance (ANOVA) were used to obtain the results. The Tukey- HSD test, one of the post-hoc multiple comparison tests, was used to determine differences in the analysis results. It can be seen from the research results that the average score of the Health Perception Scale mean scores (ort:50,09 Min:32-Max:72), Scale for Determining the Factors That Lead to Making Informal Payments mean scores (mean:2,5 Min1-Max:4,94) and Scale for Determining Attitudes Towards Informal Payments are (mean: 2.93, Min: 1.94-Max: 4.25) at a medium level.