Eğitim alanında yapılan yüksek lisans tezlerinin milli eğitim sisteminde uygulamaya katkı durumu
The contribution of master's theses in the field of education to practice in the national education system
  1. Tez No: 849511
  2. Yazar: MUSTAFA AYGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ASLANARGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırma, tezli yüksek lisans eğitimlerini tamamlamış öğretmen ve okul müdürlerinin hazırladıkları eğitim alanındaki yüksek lisans tezlerinin, öğretmen ve okul müdürleri ile paylaşılmasını ve böylelikle uygulamaya katkı durumunu anlamayı amaçlayan nitel bir durum çalışmadır. Düzce'de resmi orta okullarda görev yapan, 2002-2022 yılları arasında tezli yüksek lisans mezunu olan 170 öğretmen ve okul müdürü arasından, ölçüt örneklem yöntemi ile seçilen, sekiz öğretmen ve iki okul müdürü tezlerini öğretmen ve okul müdürlerine sunu yaparak paylaşmıştır. 2022-2023 eğitim-öğretim yılında resmi ortaokullarda görev yapan Türkçe, fen bilimleri, matematik öğretmenleri ve okul müdürleri, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan iş birliği çerçevesinde tez sunumuna davet edilmiştir. Veriler, tez sunumlarına katılan ve maksimum çeşitlilik örneklem yöntemiyle belirlenen 20 katılımcıdan açık uçlu soruların yer aldığı yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Araştırma soruları, kavramsal çerçeve dikkate alınarak uzman öğretim üyesinin önerileri doğrultusunda, araştırma problemine uygun olarak hazırlanmış dört sorudan oluşmaktadır. Görüşmelerden elde edilen veriler, içerik analizine tabi tutularak ulaşılan kodlar temalar altında toplanmıştır. Araştırma soruları kapsamında elde edilen veriler ışığında, tez sunumlarından öğretmen ve okul müdürlerinde motivasyon, tutum gelişimi ve uygulama yönelik beklentilerin oluştuğu; tez sunumlarının öğretmenlerin ders işleme anlayışı ve ders sürecine, okul müdürlerinin yönetim anlayışı ve yönetim süreçlerine katkısı olduğu; öğretmenler uygulama ve durum tespiti ile ilgili, okul müdürleri ise eğitim öğretim alanı ve denetim alanlarında tez çalışması yapılmasını istediklerine ilişkin sonuçlara ulaşılmıştır. Ayrıca öğretmen ve okul müdürleri yüksek lisans tezlerinin uygulayıcılar ile buluşamamasının katılımcılardan, tezlerden, üniversitelerden ve MEB'den kaynaklı nedenleri olduğunu belirtmişlerdir. Bu çalışmadan çıkarılan sonuçlar doğrultusunda yüksek lisans tezlerinin uygulamaya katkı sağlamasına ve bu durumun önündeki engellerin kaldırılması yönelik kurumlara, uygulayıcılara ve araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research is a qualitative case study that aims to share the master's theses in the field of education, prepared by teachers and school principals who have completed their master's degree with thesis, with teachers and school principals, and thus to understand their contribution to practice. Among 170 teachers and school principals who worked in public secondary schools in Düzce and graduated with a master's degree with a thesis between 2002 and 2022, eight teachers and two school principals, selected by the criterion sampling method, shared their theses by making a presentation to the teachers and school principals. Turkish, science, mathematics teachers and school principals working in public secondary schools in the 2022-2023 academic year were invited to the thesis presentation within the framework of the cooperation with the Provincial Directorate of National Education. The data was collected face to face through a semi-structured interview form containing open-ended questions from 20 participants who participated in thesis presentations and were determined by the maximum diversity sampling method. The research questions consist of four questions prepared in accordance with the research problem, taking into account the conceptual framework and in line with the recommendations of the expert faculty member. The data obtained from the interviews were collected under codes and themes obtained by subjecting them to content analysis. In the light of the data obtained within the scope of the research questions, it is seen that teachers and school principals have expectations regarding motivation, attitude development and practice from the thesis presentations; Thesis presentations contribute to teachers' understanding and course process, and to school principals' management approach and management processes; It was concluded that teachers wanted thesis studies to be carried out in the fields of practice and due diligence, while school principals wanted thesis studies to be carried out in the field of education and supervision. In addition, teachers and school principals stated that the reasons why master's theses could not meet with practitioners were due to the participants, the theses, universities and the Ministry of Education. In line with the results obtained from this study, suggestions were made to institutions, practitioners and researchers to ensure that master's theses contribute to practice and to remove the obstacles to this situation.