Etkileşimli okuma uygulamalarının kültürlerarası duyarlılığa etkisi
The effect of interactive reading applications on intercultural sensitivity
- Tez No: 849510
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÇETİN ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı, etkileşimli okuma uygulamalarının üçüncü sınıf öğrencilerinin kültürlerarası duyarlılığına etkisini araştırmaktır. Araştırma 2020-2021 öğretim yılında Düzce ili Merkez ilçesinde bir devlet okuluna devam eden 44 üçüncü sınıf öğrencisinin katılımı ile yürütülmüştür. Araştırmada yarı deneysel desen tercih edilmiş ve uygulamalar birbirine denk iki grup ile gerçekleştirilmiştir. İki sınıfta gerçekleştirilen araştırmada bir sınıf deney grubu bir sınıf ise kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Her iki sınıfta da 22 öğrenci bulunmaktadır. Araştırmanın uygulama süreci 8 hafta sürmüş ve bu süre zarfında ulusal ve uluslararası alanlarda okunan, uzmanlar tarafından seçilen toplam 8 resimli çocuk kitabı etkileşimli okuma uygulamaları dâhilinde kullanılmıştır. Öğrencilerle etkileşimli kitap okuma etkinlikleri uygulanmadan önce deney ve kontrol grubundaki öğrencilere ön test; etkinlikler uygulandıktan sonra son test uygulanmıştır. Bu araştırmada veri toplama aracı olarak Çocuklar için Kültürlerarası Duyarlık Ölçeği kullanılmıştır. Çocuklar için Kültürlerarası Duyarlık Ölçeği (ÇKDÖ) likert tipi 10 sorudan oluşmaktadır. Cevaplar 1 (hiç) – 5 (tamamen) aralığındadır. Araştırmanın verileri SPSS 26 paket programı yardımıyla analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of interactive reading applications on third grade students' intercultural sensitivity. The study was conducted with the participation of 44 third grade students attending a public school in the central district of Düzce province in the 2020-2021 academic year. The semi-experimental design was preferred in the study and the applications were carried out with two equivalent groups. In the research conducted in two classes, one class was determined as the experimental group and one class as the control group. There were 22 students in both classes. The implementation process of the research lasted for 8 weeks and during this period, a total of 8 children's picture books selected by experts and read nationally and internationally were used in interactive reading practices. A pre-test was administered to the students in the experimental and control groups before the interactive book reading activities were implemented and a post-test was administered after the activities were implemented. In this study, Intercultural Sensitivity Scale for Children was used as a data collection tool. The Intercultural Sensitivity Scale for Children (ISCS) consists of 10 Likert-type questions. The answers range from 1 (not at all) to 5 (completely). The data of the study were analyzed with the help of SPSS 26 package program.