Psikolojik sermayenin üretkenlik karşıtı iş davranışları ile ilişkisinde çalışan sesinin düzenleyici rolü
The moderating role of employee voice in the relationship between psychological capital and counterproductive work behaviors
- Tez No: 849529
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmanın amacı, çalışanların psikolojik sermayelerinin üretkenlik karşıtı iş davranışları ile arasındaki ilişkide çalışan sesinin düzenleyici rolünün belirlenmesidir. Bu doğrultuda psikolojik sermaye, üretkenlik karşıtı iş davranışları ve çalışan sesi kavramlarına ilişkin yazın sunulmuş ve bu kavramlar arasındaki ilişkilerin belirlenebilmesi için uygun analizler yapılmıştır. Araştırma, Sivas İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı bir devlet hastanesinde çeşitli ünvanlarla görev yapmakta olan 327 çalışanın katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Uygulanan analizler sonucunda, psikolojik sermaye ile çalışan sesi arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki; psikolojik sermaye ile üretkenlik karşıtı iş davranışları arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Üretkenlik karşıtı iş davranışları ile çalışan sesi arasındaki ilişkinin negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Son olarak, gerçekleştirilen düzenleyici etki analizi sonucuna göre psikolojik sermayenin üretkenlik karşıtı iş davranışları ile ilişkisinde çalışan sesinin düzenleyici rolünün anlamlı olmadığı tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular ilgili yazına bağlı olarak tartışılmış, araştırmada yer alan sınırlılıklar belirtilerek gelecekteki çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the moderating role of employee voice in the relationship between employees' psychological capital and counterproductive work behaviors. For this purpose, the literature on the concepts of psychological capital, counterproductive work behaviors and employee voice was presented and appropriate analyses were conducted to determine the relationships between these concepts. The research was carried out with the participation of 327 employees working with various titles in a state hospital affiliated to Sivas Provincial Health Directorate. As a result of the analysis, it was determined that there is a significant positive relationship between psychological capital and employee voice, and a significant negative relationship between psychological capital and counterproductive work behaviors. The relationship between counterproductive work behaviors and employee voice was found to be a significant negative relationship. Finally, according to the results of the moderating effect analysis, it was determined that the moderating role of employee voice in the relationship between psychological capital and counterproductive work behaviors was not significant. The findings were discussed in relation to the related literature, limitations of the research were stated and suggestions were made for future researches.