Alt gastrointestinal sistem kanamalarının prognozunun belirlenmesinde charlson komorbidite indeksi, cure hemostaz skoru ve amerikan anestezi derneği skoru sınıflamalarının kıyaslanması
Comparison of charlson comorbidity index, cure hemostasis score and american society of anesthesiologists score classifications in determining the prognosis of lower gastrointestinal bleeding
- Tez No: 849528
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT YÜKSEL, DOÇ. DR. İHSAN ATEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Gastrointestinal sistem kanamaları dünyada hastane sık başvuru sebepleri arasında yer alan ciddi bir mortalite ve morbidite nedeni olan sağlık sorunudur. Alt gastrointestinal sistem kanamaları tüm GİS kanamalarının yaklaşık %20'sini oluşturmaktadır. Alt GİS kanamaların tedavi ve prognozu için onaylanmış bir skor sistemi henüz yoktur. Çalışmamızın amacı ASA skoru, CURE hemostaz skoru ve Charlson Komorbidite İndekslerini kıyaslayarak hastaneye başvuran alt GİS kanamalı hastaların ayaktan taburculuk, servis ve yoğun bakım yatışlarını öngörmek aynı zamanda mortalite, yeniden kanama, cerrahiye gidişleri açısından öngörücü güçlü yanlarını tespiti amacıyla tasarlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza etik kurul onayı sonrası 1 Kasım 2022 ile 1 Eylül 2023 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'ne alt GİS kanama semptomları ile başvurup kolonoskopisi yapılan 200 hastanın demografik, görüntüleme ve laboratuvar verileri ile varsa hastane yatış durumları kaydedildi. Bilgilendirilmiş gönüllü onam formunu dolduran hastalar çalışmaya dahil edildi. Çalışmada ASA skoru, CURE hemostaz skoru ve Charlson Komorbidite indeksi tarafımızca hesaplamaları yapıldı. Ayaktan, sadece serviste yatan ve yoğun bakımda yatan hastalar ile cerrahiye giden, hastane yatışında tekrar kanama geçiren, embolizasyon yapılan ve hastanede ve ilk ay mortaliteleri şeklinde ayrılıp gruplandırıldı. Verilerin istatiksel analizleri için IBM SPSS Statistics 26 (IBM SPSS) bilgisayar paket programı kullanıldı. Bulgular: Alt GİS kanama ile başvuran 200 hastanın 59'u (%29,5) ayaktan tedavi olmuşken, 141'i (%71,5) yatarak tedavi almıştır. Hastaların 35'inin (%17,5) yatışında yeniden kanaması olmuş, 13'ü (%6,5) cerrahiye gitmiş, 2'sine (%1) arter embolizasyon yapılmış, 7'si (%3,5) hastanede ve 1 aylık ölüm toplamı olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Gastrointestinal bleeding is a serious health problem that is among the most common causes of hospital admission worldwide and is a serious cause of mortality and morbidity. Lower gastrointestinal bleeding accounts for approximately 20% of all GI bleeding. There is not yet an approved scoring system for the treatment and prognosis of lower GI bleeding. The aim of our study was to compare the ASA score, CURE hemostasis score and Charlson Comorbidity Index to predict outpatient discharge, ward and intensive care unit stays of patients with lower GI bleeding admitted to the hospital and to determine their predictive strengths in terms of mortality, rebleeding and surgical visits. Materials and Methods: After ethics committee approval, demographic, imaging and laboratory data and hospitalization status, if any, of 200 patients who presented to Ankara Bilkent City Hospital between November 1, 2022 and September 1, 2023 with lower GI bleeding symptoms and underwent colonoscopy were recorded. Patients who completed the informed consent form were included in the study. ASA score, CURE hemostasis score and Charlson Comorbidity index were calculated by us. Outpatients, patients who were hospitalized only in the ward and intensive care unit, and patients who underwent surgery, rebleeding during hospitalization, embolization, and in-hospital and first month mortality were grouped. IBM SPSS Statistics 26 (IBM SPSS) computer package program was used for statistical analysis of the data. Results: Of 200 patients admitted with lower GI bleeding, 59 (29.5%) were treated as outpatients, while 141 (71.5%) received inpatient treatment. Of the patients, 35 (17.5%) had rebleeding on admission, 13 (6.5%) underwent surgery, 2 (1%) underwent arterial embolization, 7 (3.5%) were hospitalized and 1-month mortality was calculated as the total.