Ankilozan spondilit hastalarında serum mir-210 ve mir-214 düzeyinin tanı ve tedavi üzerine etkisi
The effect of serum mir-210 and mir-214 levels on diagnosis and treatment in ankylosing spondylitis patients
- Tez No: 849534
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AYDENİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Rheumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışmada Anti-Tümör Nekroz Faktör (Anti-TNF) ve Non-Steroid Anti İnflamatuvar İlaç (NSAII) tedavisi alan Ankilozan spondilit (AS) hastalarında microRNA-210 (miR-210) ve microRNA-214 (miR-214)'ün kemik kaybı ve hastalık üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmaya Gaziantep Üniversitesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Romatoloji polikliniğine başvuran en az 2 yıldır tanı almış olan, 18-65 yaş arası 34 AS hastası (17 Anti-TNF ilaç kullanan-17 NSAI ilaç kullanan) ve yaş ortalaması ve cinsiyet dağılımı uyumlu 16 sağlıklı gönüllü alındı. Hasta ve gönüllülerde, detaylı klinik değerlendirmeler yapıldı. Hasta grubunda hastalık aktivitesini değerlendirmek için Bath Ankilozan Spondilit Hastalık Aktivite İndeksi (BASDAI) ve Bath Ankilozan Spondilit Fonksiyonel İndeksi (BASFI) ve VAS (Görsel Analog Ölçeği) skorları kaydedildi. Hasta ve sağlıklı gönüllülerin serum örneklerinden Eritrosit sedimantasyon hızı (ESR), C-reaktif protein (CRP) düzeyleri ölçüldü. Serum örneklerinden IL-17A, CTXI ve PINP düzeyleri ELISA yöntemi kullanılarak ölçüldü. Ayrıca, serum örneklerinden microRNA-210 (miR-210) ve microRNA-214 (miR-214) düzeyleri kantitatif polimeraz zincir reaksiyon (qPCR) yöntemi kullanılarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of microRNA-210 (miR-210) and microRNA-214 (miR-214) on bone loss and disease in ankylosing spondylitis (AS) patients receiving anti-Tumor Necrosis Factor (Anti-TNF) and Non-Steroidal Anti-Inflammatory Drug (NSAII) treatment. In this study, 34 AS patients aged 18-65 years (17 Anti-TNF drug users and 17 NSAI drug users) and 16 healthy volunteers with a matched mean age and gender distribution who had been diagnosed for at least 2 years and who applied to the Rheumatology outpatient clinic of Gaziantep University, Department of Physical Medicine and Rehabilitation were included. Detailed clinical evaluations were performed in patients and volunteers. Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index (BASDAI) and Bath Ankylosing Spondylitis Functional Index (BASFI) and VAS (Visual Analog Scale) scores were recorded to evaluate disease activity in the patient group. Erythrocyte sedimentation rate (ESR) and C-reactive protein (CRP) levels were measured in serum samples of patients and healthy volunteers. IL-17A, CTXI and PINP levels were measured in serum samples using ELISA method. MicroRNA-210 (miR-210) and microRNA-214 (miR-214) levels were measured using quantitative polymerase chain reaction (qPCR) method.