Lityum disilikat kuronların er:yag lazer ile desimantasyonu sırasında oluşan pulpal ısı değişimlerinin ve debonding sürelerinin in vitro olarak incelenmesi
In vitro investigation of debonding time of lithium disilicate crowns and pulpal heat changes during debonding with er: yag laser
- Tez No: 849538
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RİFAT GÖZNELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Günümüzde estetik beklentilerin gittikçe artması ile tam seramik kuron sistemlerindeki gelişmeler de hız kazanmıştır. Tam seramik kuronların simantasyonunda adeziv simanlar kullanılmaktadır; herhangi bir sebeple sökülmesi gerektiği durumlarda yüksek bağlanma kuvvetinden dolayı desimantasyon işlemi oldukça zordur. Diş hekimliğinin birçok alanında kullanılan lazerler debonding işlemleri için de kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmanın amacı, farklı kalınlıktaki lityum disilikat kuronların çıkarılma sürelerini ve lazer uygulaması sırasında pulpadaki ısı değişimini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: 1mm, 1,5mm ve karma kalınlıkta 45 adet lityum disilikat kuron, ilgili çekilmiş insan üst birinci küçük azı dişlerine rezin siman ile yapıştırıldı. 24 saat önce simantasyonları tamamlanmış olan örneklerin desimantasyon işlemleri için Er:YAG lazer kullanıldı. Her kalınlık için lazer parametreleri sırasıyla 5W, 5,6W ve 5,9W (10 Hz) idi. Her örnek için çıkıncaya kadar geçen süre ve lazer uygulaması sırasında pulpada meydana gelen sıcaklık değişim değerleri kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Since the removal of resin-luted all-ceramic restorations is a challenge, the use of Er: YAG lasers has become popular. The aim of this study was to determine the removal time of monolithic lithium disilicate crowns in different thicknesses and heat transmission to pulp using Er: YAG laser. Materials and Methods: Forty-five full-coverage monolithic lithium disilicate crowns in 1mm, 1.5mm, and mixed thickness were resin luted on relevant extracted human maxillary first premolars and subjected to Er:YAG laser irradiation for crown removal after 24h. Laser parameters for each thickness, respectively, were 5W, 5,6W, and 5,9W (10 Hz). The removal time and temperature change values were recorded for each sample.