Preslenebilir zirkonya ile güçlendirilmiş lithium silikat kuronların marjinal uyum ve kırılma dayanımının in vitro karşılaştırılması
In vitro comparison of marginal fit and fracture strengt of pressable zirconia reinforced lithium silicate crowns
  1. Tez No: 863808
  2. Yazar: FULYA GÜLENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEĞER ÖNGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu doktora tez çalışmasında, ısı ile preslenebilir lityum disilikat ve zirkonyayla güçlendirilmiş lityum silikat (ZLS) materyallerden üretilen kuron restorasyonlarının, kırılma dayanımları ve marjinal uyumları karşılaştırılmıştır. Farklı kimyasal mikro yapılara sahip ısı ile preslenebilir materyallerden toplamda 80 adet 45 numara premolar kuron restorasyonu hazırlandı. Kuron restorasyonlar paslanmaz çelik dayanaklara self adeziv reçine siman ile simante edildikten sonra termal yaşlandırma öncesi üç boyutlu tarama yapıldı. Daha sonra kuron restorasyonlar bir yıllık ağız içi yaşlanmaya denk gelecek şekilde termal yaşlandırmaya maruz bırakıldı. Kırılma dayanımı testinden önce kuron restorasyonlar üç boyutlu tarayıcıda tekrar tarandı. Taramaları tamamlanan örneklerin Shimadzu Universal Test Cihazında 1mm/dk hızla kırılma dayanımları test edildi. Yapılan üç boyutlu taramalar ve çakıştırma yöntemi ile marjinal uyum değerlendirildi. Elde edilen veriler istatistiksel olarak NCSS 2007 versiyonu ile ve Shapiro-Wilk normallik testi ile değerlendirildi. Kırılma dayanımı ve marjinal uyum arasındaki ilişki Pearson korelasyon testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the fracture strength and marginal fit of crown restorations produced from heat-pressable lithium disilicate and zirconia-reinforced lithium silicate (ZLS) materials were compared. A total 80 number premolar crown restorations were prepared from heat-pressable materials with different chemical microstructures. After the crown restorations were cemented to steinless steel abutments with self-adhesive resin cement, three- dimensional scanning was performed before thermal aging. Before the fracture strength test, the crown restorations were scanned again in a three-dimensional scanner. The scanned samples were tested for their fracture strength on the Shimadzu Universal Testing machine at a speed of 1mm/min. Marginal fit was evaluated using three- dimensional scans and registration method. The data obtained were evaluated statistically with the NCSS 2007 version and the Shapiro Wilk normality test. The relationship between fracture strength and marginal fit was evaluated with the Pearson correlation test.