İstanbul metropoliten alanının yeşil alan sisteminin analizi
The Analysis of green area system of İstanbul metropolitan area
  1. Tez No: 84954
  2. Yazar: ZERRİN BUCAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ATABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
ÖZET Türkiye'nin sayılı metropolleri arasında yer alan İstanbul metropolü özellikle son yıllarda çok hızlı bir gelişim süreci yaşamaktadır. Ancak ne yazık ki gelişmenin yönü ve boyutları kontrol edilemediğinden sonuçları açısından gelişmenin sağlıklı olduğunu söylemek mümkün olmamaktadır. Hızla ve kontrolsüz bir biçimde metropole akan nüfus ve beraberinde getirdiği sorunlar metropolü büyük baskılar altında tutmakta özellikle doğal doku büyük tehditler ile karşı karşıya kalmaktadır. Sorunlara çözüm olması beklenen yerel yönetimlerin de bu konuda gerekli duyarlılığı göstermedikleri gözlenmektedir. Özellikle, planlama çalışmalarının ilk aşaması olan mevcuda ilişkin envanterin oluşturulması, veri toplama ve dokümantasyon konusunda yetersiz oldukları gözlenmiştir. Yerel yönetimlerin ilgili birimleri ile yapılan görüşmelerde metropol düzeyinde böyle bir envanter çalışmasının imkansız olduğu yönünde görüşlerle dahi karşılaşılmıştır. Tezin kapsamı içerisinde jer alan yeşil alanlar ile ilgili olarak bütün verilere ulaşıldığını söylemek mümkün olamamaktadır. Ancak yerel yönetimlerden elde edilen veriler önceki dönemlerde gerçekleştirilen çalışmalar ile desteklenerek metropolün yeşil alan sistemine ilişkin bir envanter ortaya konmaya çalışılmıştır Sonuç bölümünde ortaya konan en önemli bulgu; İstanbul metropolünün halihazırda, İmar Kanunu' uda önerilen kişi başına düşen yeşil alan miktarı olan min. 7 m2/kişi standardına ulaşılamadığıdır. Yerel yönetimlerin gerçekleştirdiği çalışmalarda, yeşil alan artış oranının sürekli olarak yükselmesine rağmen kişi başına düşen yeşil alan miktarlarında bir düşüş gözlenmektedir. Bunun en önemli sebebi göçle gelen nüfusun yarattığı baskılardır. Nüfus, barınma vb. temel ihtiyaçları için doğal dokuya olumsuz yaklaşımları yanında metropolün yeşil alana duyduğu ihtiyacı arttırması bakımından da en büyük tehdit olarak ortaya çıkmaktadır. Yerel yönetimlerin özellikle seçim dönemlerinde sergiledikleri bilinçsiz ve çıkarcı yaklaşımları, sorunlara çözüm olmanın ötesinde adeta teşvik edici olmaktadır. Sorunlara çözüm olması beklenen yönetimlerin söz konusu tutumlarının devamı metropol üzerindeki baskıları arttıracaktır. Diğer yandan sağlıklı bir envanter oluşturulmadan ve dokümantasyon yapılmadan gerçekleştirilen planlar da sorunların çözümüne katkısı olmayan, birbirini tamamlamayan popülist çözümler olmaktan öteye geçemeyecektir. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Istanbul which takes part between the metropolis' in the world displays a rapid process of development especially for the last years. But nevertheless, as the directions and dimensions of the development can not be controlled, it is not possible to say that this development is healthy when examined its results. The population that flows to the metropolis rapidly and in an uncontrolled way and problems it brings with keeps the metropolis under great pressure and especially the natural tissue comes face to face with great threats. It is observed that the local managements which are expected to be a solution to the problems do not show any sensibility to the subject. It is proved that they are not enough especially in forming an inventory concerning the present which is the first step of planning and could not comprehended the importance and the necessity of collecting data and the work of documentation. During the interviews with the concerned departments of local managements, we are confronted eve with the opinions which say that it is impossible to make a work of inventory in the base of a metropolis. It is not possible to reach all data concerned with the green fields which are included in the thesis. However, it is tried to bring up an inventory releated to the green field system of the metropolis by supporting the data taken from the local management with the works that has done during the previous periods. The most important result that is brought up in the conclusion part is that the metropolis of Istanbul has not reached to the standard of 7 m2/person concerned with the green fields per person that is suggested in the Act of Construction. According to works of the local managements, it is discovered that there is a decrease in the quantity of the green fields is continuously growing. The most important reason of this is the pressure created by the population which caused by the migration. The population comes to light as the biggest threat because it attacks to the natural tissue for the basic needs and increase the need of green fields for the metropolis. The local managements' conscious and self-centered approaches especially during the selection period do not be solution for the problems but in contrast be encourages for the problems. These approaches of the local managements that are expected to be a solution for the problems will increase the pressure upon the metropolis. On the other hand, the plans done without a healthy inventor and documentation will only be populist solutions which can not solve any problems. vin