Designing of L-proline specific nanoparticles for L-proline detection from human serum
İnsan serumundan L-prolin tespiti için L-prolin spesifik nanopartiküllerin tasarlanması
  1. Tez No: 849542
  2. Yazar: MUSTAFA NERGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE BAYDEMİR PEŞİNT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amino asitlerin tespiti ve miktarının belirlenmesi gibi süreçler, özellikle metabolik bozuklukların teşhisinde biyokimyasal analizlerde önemli bir rol oynamaktadır. Bu amino asitler arasında, L-Prolin'in, özellikle insanlarda çeşitli metabolik bozukluklarla önemli bir ilişkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Hiperprolinemi, L-prolin molekülünün prolin oksidaz veya pirolin-5 karboksilat dehidrogenaz enzimlerindeki eksiklikler nedeniyle etkili bir şekilde parçalanamadığı durumlarda ortaya çıkan bir metabolik bozukluktur, böylece vücut içinde L-Prolin birikmesine neden olur. Hiperprolinemiye sahip bireylerde, kan ve idrarda L-Prolin seviyelerinde belirgin bir artış gözlemlenir, bu da vücut sıvılarında bu seviyelerin doğru bir şekilde ölçülmesinin ve izlenmesinin önemini vurgular. Proteinler, peptitler, amino asitler, iyonlar, vb. hedef moleküllerin yüksek seçicilikle karmaşık ortamlarda tanınma zorluğuna çözüm olarak, moleküler kalıplama, bu işi tek bir adımda başaran güvenilir bir teknik olarak öne çıkar. Bu tez çalışmasında, L-Prolin molekülünü seçici bir şekilde tanıyabilen moleküler baskılanmış nanopartiküller sentezlenmiştir. Hidroksietil metakrilat (HEMA) tabanlı nanopartiküller, emülsiyon polimerizasyon tekniği kullanılarak sentezlenmiştir ve taramalı elektron mikroskobu, zeta-sizer parçacık boyutu analizi, yüzey alanı hesaplamaları ve Fourier Dönüşümü Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR) ile karakterize edilmiştir. Zeta-sizer analizi sonuçlarına göre, Pro-MIP ve NIP nanopartiküllerin çapları sırasıyla yaklaşık 27.51 nm ve 20.66 nm olarak belirlendi. L-Prolin'in sulu çözeltilerden nanopartiküllere adsorpsiyonu batch sistemde incelendi ve maksimum L-Prolin adsorpsiyon kapasitesi Pro-MIP için 26.58 mg/g, NIP için ise 4.65 mg/g olarak belirlendi. L-Prolin baskılanmış nanopartiküllerin seçiciliği, yarışmacı moleküller (L-Histidin ve L-Fenilalanin) varlığında Sıvı Kromatografi-İkinci Kütle Spektrometrisi (LC-MS/MS) kullanılarak başarıyla doğrulandı. Son olarak, Pro-MIP'ler tekrarlanan adsorpsiyon-desorpsiyon döngülerine tabi tutuldu ve Pro-MIP'lerin seçici adsorpsiyon kapasitesinde önemli bir azalma olmadan 10 kez kullanılabileceği gösterildi.
Özet (Çeviri)
Processes such as the detection and quantification of amino acids hold significant importance in biochemical analyses, particularly in the diagnosis of metabolic disorders. Among these amino acids, L-Proline has been identified as having significant relevance to various metabolic disorders in living organisms, particularly in human. Hyperprolinemia is a metabolic disorder that arises when the L-proline molecule is not effectively broken down due to deficiencies in proline oxidase or pyrroline-5 carboxylate dehydrogenase enzymes, resulting in an accumulation of L-Proline within the body. In individuals with Hyperprolinemia, there is a noticeable increase in L-Proline levels in both blood and urine, underlining the importance of accurately measuring and monitoring these levels in body fluids. To address the challenge of recognizing target molecules, such as proteins, peptides, amino acids, or ions, in complex environments with high selectivity, molecular imprinting emerges as a dependable technique that accomplishes this in a single step. In this study, molecularly imprinted nanoparticles that can selectively recognize the L-Proline molecule were synthesized. Hydroxyethyl methacrylate (HEMA) based nanoparticles were synthesized via emulsion polymerization technique and were characterized by scanning electron microscopy, zeta-sizer particle size analysis, surface area calculations, and Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR). Based on zeta-sizer analysis, the estimated diameters of Pro-MIP and NIP nanoparticles were determined to be approximately 27.51 nm and 20.66 nm, respectively. The adsorption of L-Proline onto nanoparticles from aqueous solutions was investigated in a batch system, and the maximum L-Proline adsorption capacity was determined to be 26.58 mg/g for Pro-MIP and 4.65 mg/g for NIP. The selectivity of L-Proline imprinted nanoparticles was successfully confirmed via Liquid Chromatography-Tandem Mass Spectrometry (LC-MS/MS), in the presence of competing molecules (L-Histidine and L- Phenylalanine). Finally, Pro-MIPs were subjected to repeated adsorption-desorption cycles and it was demonstrated that Pro-MIPs can be used up to 10 times without significant decrease in selective adsorption capacity.