Kadmiyum üzerinden atomik absorpsiyon spektrofotometrik tayinler
Indirect determinations by atomic absorption spectroscopy via cadmium
- Tez No: 84957
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZEN İSLİMYELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Bu tezin ilk bölümünde antihipertansif ilaç etken maddeleri olan nifedipin, nikardipin, nimodipin ve nitrendipin'in kimyasal, fiziksel, spektral ve farmakolojik özellikleri ile tayin yöntemlerinin bir dökümü yapıldı. Tezin ikinci bölümünde bu maddelerin indirekt atomik absorpsiyon spektrofotometrik tayin yönteminin optimum koşullan incelendi. Geliştirilen yöntem aromatik nitro grubu içeren ilaç maddesinin 0.05 N hidroklorik asitli ortamda, CO2 atmosferinde elementel kadmiyum ile geri soğutucu altmda kaynatılarak indirgenmesine ve açığa çıkan kadmiyum(II) iyonunun 228.8 nm'deki atomik absorbanslannın ölçümüne dayanmaktadır. Ölçülen absorbanslar ile 0.3-1.5 ug/mL nifedipin (0.290-1.460 ug/mL kadmiyum(II) iyonu), nikardipin (0.196-0.980 ug/mL kadmiyum(II) iyonu), nimodipin (0.242-1.209 ug/mL kadmiyum(II) iyonu) ve 0.2-1.4 u,g/mL nitrendipin (0.187-1.310 ug/mL kadmiyum(II) iyonu) konsantrasyonlan arasında ölçü eğrileri hazırlandı. Ölçü eğrilerinin doğru denklemleri regresyon analizi ile ; Nifedipin A = 0.214 C + 0.012 r = 0.9999 Nikardipin A = 0.320 C + 0.013 r = 0.9999 Nimodipin A = 0.254 C + 0.001 r = 0.9996 Nitrendipin A = 0.254 C + 0.013 r = 0.9999 olarak hesaplandı. Atomik absorpsiyon spektrofotometrik yöntem, dört maddenin piyasada mevcut ilaç formülasyonlannda miktar tayinine uygulandı. İlaçlar, aromatik nitro grubunun indirgenmesiyle elde edilen amin grubunun diazolama-kenetlenme reaksiyonlarına dayanan görünür bölge spektrofotometrik yöntemle de analiz edildi. İki yöntemden elde edilen sonuçlar birbirleriyle t ve F testleri yönünden istatistik olarak kıyaslandı. İki yöntem arasında ortalamalar ve presizyon yönünden anlamlı bir fark olmadığı saptandı. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the first part of this thesis; the chemical, physical, spectral and pharmacological properties, and determination methods of four antihypertensive drug substances, nifedipine, nicardipine, nimodipine and nitrendipine, were reveiwed. In the second part of the thesis, optimum conditions of the indirect atomic absorption spectroscopic determination of these substances were investigated. The developed method is based on the reduction of the drug substances carrying an aromatic nitro group, by boiling them under reflux with cadmium metal in 0.05 N hydrochloric acidic medium in a CO2 atmosphere, for half an hour. The amounts of the drugs were calculated by measuring atomic absorbance of the released cadmium(II) ions, at 228.8 nm. Calibration graphs were plotted between absorbance and cadmium(II) concentrations in the ranges of 0.2-1.4 ug.mL“1 nitrendipine (0.187-1.310 ug.mL”1 cadmium(II)), 0.3-1.5 ug.mL“1 nifedipine (0.290-1.460 ug.mL”1 cadmium(II)), nicardipine (0.196-0.980 ug.mL“1 cadmium(II)) and nimodipine (0.242-1.209 ug.mL”1 cadmium(II)). The linear equations of the calibration graphs were calculated by regression analyses as A = 0.214 C + 0.012 (r = 0.9999) for nifedipine, A = 0.320 C + 0.013 (r = 0.9999) for nicardipine, A = 0.254 C + 0.001 (r = 0.9996) for nimodipine and A = 0.254 C + 0.013 (r = 0.9999) for nitrendipine, respectively. Atomic absorption spectroscopic method was applied to the quantitative determination of four compounds in commercially available drug formulations. The drugs were also analyzed with a visible spectrophotometric method based on diazotization-coupling of the amine group formed during the reduction of aromatic nitro group. The results obtained from the two methods were compared statistically in terms oft and F tests. There were no significant difference between the means and precission of these two methods. IV