Kloramfenikol'ün kadmiyum üzerinden indirekt tayini
Indirect determination of chloramphenicol over cadmium
  1. Tez No: 79090
  2. Yazar: ÖMÜR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZEN İSLİMYELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasının ilk bölümünde kloramfenikolün kimyasal ve fiziksel özellikleri ile, spektral özellikleri; direkt ve indirekt tayin yöntemleri ile piyasada satılmakta olan farmasötik preparatların genel tayin yöntemlerinin bir dökümü yapıldı. Bu bölümde ayrıca antibiyotik olarak kullanılan kloramfenikolün farmakolojik özellikleri hakkında genel bilgi verilerek toksik etkileri üzerinde durulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde, kadmiyum üzerinden indirekt atomik absorpsiyon spektrometrik kloramfenikol tayin yönteminin optimum koşulları incelendi. Bunun için kloramfenikol referans standardı 0.05 N hidroklorik asitli ortamda metalik kadmiyum ile yarım saat karbondioksid gazı atmosferi aranda kaynatıldı. Açığa çıkan kadmiyum (II) iyonunun atomik absorbansı 228.8 nm de ölçülerek kloramfenikol miktarına geçildi. Absorbans ile 0.3-1.5 ug/mL kloramfenikol (0.313-1.564 ug/mL kadmiyum (II) iyonu) konsantrasyonu arasında ölçü eğrisi hazırlandı. Regresyon analizi ile doğrunun denklemi A= 0.186c + 8.578xl0*3 (r = 0.9992) olarak hesaplandı. Çalışmanın üçüncü bölümünde, kıyaslama yöntemi olarak uygulanan, amin üzerinden indirekt visibl bölgede spektrofotometrik kloramfenikol tayin yönteminin optimum koşulları incelendi. Buna göre indirgenme sonucu elde edilen çözeltideki amin grubu hidroklorik asitli ortamda sodyum nitrit ile diazolama ve a-naftilamin ile kenetlemeden sonra oluşan renkli çözeltinin 533.0 nm de absorbansı yarım saat içinde ölçülerek kloramfenikol miktar tayini yapıldı. 10-50 Ug/mL konsantrasyon aralığında ölçü eğrisi hazırlandı. Regresyon analizi ile doğru deklemi A= 0.01 10c + 0.029 (r=0.9983) olarak hesaplandı. Atomik absorpsiyon spektrometrik yöntem ile visibl bölge spektrofotometrik yöntem piyasada satılan kloramfenikol kapsül örneklerinin miktar tayinlerine uygulandı. Her iki yöntemin sonuçları istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Her iki yöntem arasında ortalamalar ve prezisyon yönünden anlamlı bir fark olmadığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the first part of this thesis; the chemical, physical and spectral properties and direct and indirect determination methods of chloramphenicol in commertial pharmaceutical formulations are reveiwed. In this section a general information about the pharmaceutical properties of chloramphenicol and toxic effects is also given. In the second part of this thesis, optimum conditions of the indirect atomic absorption spectrometric determination method over cadmium were investigated. Accordingly, chloramphenicol reference standard was boiled half an hour in 0.05 N hydrochloric acidic medium with cadmium metal in carbon dioxide atmosphere. The amount of chloramphenicol was calculated by measuring absorbance of released cadmium (H) ions, at 228.8 nm. A calibration graph was plotted between absorbance and cadmium concentrations in the range of 0.3-1.5ng/mL chloramphenicol (0.313-1.564 ug/mL cadmium). The linear equation of the calibration graph was calculated by regression analysis as A= 0.186c + 8.578xl0"3 (r= 0.9992). In the third part of this thesis, as a method of comparison, optimum conditions of indirect visible spectrophotometric determination method of chloramphenicol over amine was investigated. Accordingly; the diazo compounds was occurred in hydrochloric acidic medium by adding sodium nitrite with the amine and then coupling with a-naphtylamine to get coloured solution. The amount of chloramphenicol was calculated by measuring absorbance of the resultant colour at 533.0 nm in half an hour. A calibration graph was plotted between absorbance and cadmium concentrations in the range of 10-50 ug/mL. The linear equation of the calibration graph was calculated by regression analysis as A= 0.0110c + 0.0209 (r= 0.9983). The atomic absorption spectrometric method and the visible spectrophotometric method were applied to the determination of chloramphenicol in commercial capsule formulations. The methods were compared statistically with each other. There are no significiant difference between the means and precisions of these two methods.