4-sübstitüe benzaldehitlerin 1,3-siklohekzandionlarla hantzch tipi reaksiyonlarının araştırılması
Investigation of hantzch type reactions of 4-substituted benzaldehydes with 1,3-cyclohexandiones
  1. Tez No: 849571
  2. Yazar: EBRU KADERLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Tez kapsamında 2,2'-(arilmetilen)bis(3-hidroksisiklohekz-2-en-1-on) türevlerinin sentezi ve biyolojik aktivite çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Tez çalışması kapsamında öncelikli olarak heterohalkalı amin substitüe benzaldehit (morfolin, tiyomorfolin, pirolidin, piperidin, 1,4-dioksa-8-azaspiro[4,5]dekan (DASD) ve N-metilpiperazin) türevleri sentezlenerek, 5,5-dimetil-1,3-siklohekzandion, 1,3- siklohekzandion ve 5-fenil-1,3-siklohekzandion bileşikleriyle, klasik ısıtma ve mikrodalga ısıtma teknikleri ve ultrases dalgaları kullanılarak Hantzsch tipi kondenzasyon reaksiyonları araştırılmıştır. Literatürde önemli farmakolojik aktif bileşikler arasında yer alan substitue-bis(5,5-dimetil-1,3-siklohekzandion), substituebis(1,3-siklohekzandion) türevleri elde edilmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları FTIR, MS, NMR gibi spektroskopik yöntemlerle aydınlatılmıştır. Ayrıca, sentez ve karakterizasyon süreçlerinin tamamlanmasının ardından bileşiklerin biyolojik aktivite çalışmaları gerçekleştirilmiştir.Çalışmaların tamamı 221Z304 numaralı proje ile“TÜBİTAK”tarafından desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis, synthesis and biological activity studies of 2,2'- (arylmethylene)bis(3-hydroxycyclohex-2-en-1-one) derivatives were carried out. A series of benzaldehyde compounds substituted with heterocyclic amines, including morpholine, thiomorpholine, pyrrolidine, piperidine, 1,4-dioxa-8-azaspiro[4,5]decane (DASD), and N-methylpiperazine were synthesized. Subsequently, an extensive study on their reactivities in Hantzsch reactions have been conducted, utilizing 5,5-dimethyl-1,3- cyclohexanedione, 1,3-cyclohexanedione, and 5-phenyl-1,3-cyclohexanedione compounds as reactants. In these studies, new techniques have been utilized including microwave heating method and ultrasound assisted synthesis technique, as well as classical heating. Novel derivatives of bis-substituted(5,5-dimethyl-1,3- cyclohexanedione), bis-substituted(1,3-cyclohexanedione), which are known as important pharmacologically active compounds within the literature, were synthesized. All these novel compounds were purified and structurally identified using spectroscopic techniques, including FT-IR, MS, and NMR. Subsequently, following the completion of synthesis and characterization processes, we conducted biological activity studies on these compounds. All of the works were supported by“TUBITAK”with the project number 221Z304.