Hıyar rekombinant ınbred hatlarda yalancı mildiyö (Pseudoperonospora cubensis)'e karşı dayanıklılık mekanizmasının ve kalıtımının araştırılması
Investıgation of resıstance mechanısm and ınherıtance to downy mıldew (Pseudoperonospora cubensis) ın cucumber recombınant inbred lines
  1. Tez No: 849582
  2. Yazar: ELİF KARCI ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM MUTLU, DOÇ. DR. HATİCE İKTEN, DOÇ. DR. HASAN PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Yalancı mildiyö (Downy Mildew) patojeni Pseudoperonopora cubensis hıyar üretiminde meyve verimi ciddi derecede olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle Downy Mildew'e dayanaklılık sağlanması oldukça önemlidir. Bu çalışmada hassas materyal olan 41311 ve Pakistan orjinli dayanıklı materyal olan A064949 ile popülasyon oluşturulmuştur. Bu popülasyonlar geriye melezleme ile elde edilmiştir ve bu hatlar F9, F10 kademelerine kadar kendilenmiştir. Yaptığımız gözlemlerin sonucuna göre, dayanıklı ve hassas materyallerden melezlemeler sonucu hibritler elde edilmiştir. Elde ettiğimiz dayanıklı ve hassas hatlar ile bunların hibritleri sera koşullarında fenotipik olarak Yalancı mildiyö (Downy Mildew) skorlaması yapılmıştır. Bunun yanı sıra tüm materyallerin serada agronomik karakterleri gözlemlenmiştir. Sera koşullarında dikimi yapılan tüm popülasyonlardan izole edilen DNA'lar genomu temsil eden 96 SNP markırı ile genotiplenmiştir. Fenotipik olarak gözlemi yapılan Yalancı mildiyö (Downy Mildew)'in QTL'ler ile SNP markırlarının bağlantıları araştırılmıştır. Araştırmak sonuçlarına göre 3.,4.,ve 5.kromozomlar yalancı mildiyö dayanımında önemli bir etkiye sahiptirler. Bu çalışmada kullanılan A, F, O, Q, R kodları ile anılan markırlar ile markır yardımlı seleksiyon yapılabileceği görülmüştür. Bu markırlar kullanılarak mildiyö dayanıklı hat ve hibrit geliştirilmesi sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
The presence of the Downy Mildew pathogen Pseudoperonopora cubensis significantly reduces the fruit yield in cucumber production. Hence, it is crucial to offer resistance against Downy Mildew. A population was established by combining the susceptible material 41311 and the resistant material A064949, both of which originated from Pakistan. The populations were derived by the process of backcrossing, and these lines advanced to the F9 and F10 generations. Based on the observations, hybrids were produced by crossing resistant and susceptible lines. The phenotypic evaluation of the materials, including resistant materials, susceptible materials, and hybrids, revealed the presence of downy mildew under controlled greenhouse settings. Furthermore, the agronomic traits of all materials were observed within the confines of the greenhouse. The DNAs obtained from all populations cultivated in a controlled greenhouse environment were analyzed using the 96 SNP marker. The phenotypic observations of Downy Mildew were used to study its associations with QTLs. The research findings indicate that the 3rd, 4th, and 5th chromosomes exert a substantial influence on resistance to downy mildew. This study utilizes markers denoted as A, F, O, Q, and R codes to facilitate marker-assisted selection. These markers enable the development of lines and hybrids that are resistant to downy mildew.