Numerical analysis of spinal cord stimulation with different electrode designs
Farklı elektrot tasarımlarıyla omurilik uyarımının sayısal analizi
- Tez No: 849595
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REYHAN ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Omurilik stimülasyonu, omurilik yakınında darbeli elektrik enerjisi kullanan bir ağrı yönetimi tekniğidir. Önceleri darbeli enerji intratekal alanda uygulanırken, artık elektrotlu uçlar epidural alana implante edilmektedir. Bu çalışma, farklı elektrot konfigürasyonlarının katot, anot, akım yoğunluğu, elektrik potansiyeli ve omurilikle temas eden elektrotlar arasındaki mesafe gibi elektriksel parametreler üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Bu çalışmada, spinal kanaldaki elektrik potansiyeli ve akım yoğunluğu dağılımlarını incelemek için Epidural Yağ, Beyin Omurilik Sıvısı (BOS) ve Gri ve Beyaz madde içeren ayrıntılı bir anatomik spinal kanal modeli kullanılmıştır. Farklı frekanslardaki faz başına yük ve yük yoğunluğu değerleri de sekiz şekilli elektrot kombinasyonları ile dörtlü ve dokuzlu elektrot konfigürasyonları kullanılarak incelenmiştir. Sonuçlar, elektrot konfigürasyonlarının omurilik stimülasyonunda önemli farklılıklar yaratabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Spinal cord stimulation is a pain management technique that uses pulsed electrical energy near the spinal cord. Previously, pulsed energy was applied in the intrathecal space, but now leads with electrodes are implanted in the epidural space. This study investigates the effects of different electrode configurations on electrical parameters such as cathode, anode, current density, electrical potential, and distance between electrodes in contact with the spinal cord. This study used a detailed anatomical spinal canal model with Epidural Fat, Cerebrospinal Fluid (CSF), and Gray and White matter to examine the distributions of electric potential and current density in the spinal canal. The charge per phase and charge density values at different frequencies were also studied using eight-shaped electrode combinations and quadruple and nine-electrode configurations. The results showed that electrode configurations can generate significant differences in spinal cord stimulation.