Online alışverişlerde e-hizmet kalitesi ile siteyi yeniden ziyaret etme ve yeniden satın alma arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between e-service quality and site revisits and repurchases in online shopping
- Tez No: 849605
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR KAYAPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı, online alışverişlerde e-hizmet kalitesi ile siteyi yeniden ziyaret etme ve yeniden satın alma arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu bağlamda, müşterilerin söz konusu online alışverişlerde e-hizmet kalitesi değerlendirmesinin siteyi yeniden ziyaret etme niyetini şekillendirerek, siteye olan değerlendirmeleri sonucu yeniden satın almaya etkisi değerlendirilmiştir. Online alışveriş yapan müşterilerin alışveriş yaptıkları web sitelerine karşı duydukları e-hizmet kalitesini etkileyen faktörlerin ve etkilerinin incelenmesidir. Bu amaçla e-hizmet belirleyicileri olarak müşterilerin online alışverişlerde web sitesinden algıladığı e-hizmet kalitesi ve boyutları (etkinlik, sisteme erişebilirlik, bilgi kalitesi, işlemler gerçekleştirme), siteyi yeniden ziyaret etme ve yeniden satın alma değişkenleri ile bir model oluşturmuştur. Daha sonra bu modelde yer alan değişkenlerin etkileri istatistiksel olarak analiz edilecektir. Birinci ve ikinci bölümde literatür araştırması üçüncü bölümde araştırmanın yöntemi (araştırmanın türü, veri toplama aracı, veri analizi) açıklanmıştır. Araştırmanın yöntemi kapsamında interneti kullanan ve internetten alışveriş yapan müşteriler üzerinde anket çalışması yapılmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre bu kavramlar arasındaki ilişkiler incelenerek, alışverişlerde e-hizmet kalitesi ile siteyi yeniden ziyaret etme ve yeniden satın alma niyeti arasındaki ilişkiler araştırma sonuçlarını test edilecektir.acaktır"
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between E-Service quality in online shopping and re-visiting and re-purchasing the site. In this context, the effect of the e-service quality evaluation of the customers on the re-purchase will be evaluated as a result of their evaluation of the site, shaping their intention to revisit the site. It is the examination of the factors and effects that affect the quality of e-service that online shoppers feel about the websites they shop. For this purpose, a model with e-service quality and dimensions (efficiency, system accessibility, information quality, realization, and importance given to personal information-privacy), site revisit, and repurchase variables perceived by customers from the website in online shopping as e-service determinants will be created. Then, the effects of the variables in this model will be analyzed statistically. In the first and second chapters, literature research will be made and written. In the third part, the method of the research (type of research, main body – sample body, data collection tool) will be explained. In the last section, a data analysis will be made in which the relationships between the variables are examined. Within the scope of the research method, a survey was planned on customers who use the internet and shop online. The obtained data will be analyzed with the SPSS package program. According to the results of the research, the relationships between these concepts will be examined, and the relationships between the quality of E-Service in online shopping and the intention to revisit the site and repurchase will be tested