Madde kullanım bozukluğu tanılı hastaların çocukluk çağı travmaları, manevi yönelimleri ve psikolojik esnekliklerinin tedavi motivasyonu ve öz yeterliliklerine etkisi
The effects of childhood traumas, spiritual orientations and psychological flexibility of patients diagnosed with substance use disorder on treatment motivation and self-efficacy
  1. Tez No: 849649
  2. Yazar: NACİYE EFENDİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURGÜL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu araştırma, madde kullanım bozukluğu tanılı hastaların çocukluk çağı travmaları, manevi yönelimleri ve psikolojik esnekliklerinin tedavi motivasyonu ve öz yeterliliklerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. 13 Mart-13 Kasım 2023 tarihleri arasında Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Merkezi (AMATEM) Kliniği'nde yatan ve ayaktan tedavi alan 18-65 yaş arası 113 hasta ile yapıldı. Veri toplama aracı olarak; Bireysel Bilgi Formu, Bağımlılık Profil İndeksi (BAPİ) Ölçeği, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ), Manevi Yönelim Ölçeği (MYÖ), Psikolojik Esneklik Ölçeği (PEÖ), Tedavi Motivasyonu Anketi (TMA) ve Genel Öz Yeterlilik Ölçeği (GÖYÖ) kullanıldı. Veriler IBM SPSS 25.0 paket programı aracılığıyla Kruskal-Wallis H Testi, Anova T-testi, Mann-Whitney U Testi ve Spearman's Rank Correlation testi kullanılarak değerlendirildi. Madde kullanım bozukluğu tanılı hastaların ölçek toplam puanları; BAPİ 14.34±2.83, ÇÇTÖ 52.27±16.27, MYÖ 89.29±18.53, PEÖ 128.01±25.98, TMA 83.17±11.19 ve GÖYÖ 63.57±11.96 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the effects of childhood traumas, spiritual orientations and psychological flexibility of patients diagnosed with substance disorders on treatment motivation and self-efficacy. It was conducted on 113 patients between the ages of 18 and 65, who received inpatient and outpatient treatment in the Alcohol and Substance Addiction Treatment and Training Centre (AMATEM) Clinic in ŞANLIURFA MEHMET AKIF INAN TRAINING AND RESEARCH HOSPITAL between the 13th of March and 13th of November 2023. While collecting the data, Personal Information Form, Addiction Profile Index (API) Scale, Childhood Trauma Scale (CTS), Spiritual Orientation Scale (SOS), Psychological Flexibility Scale (PFS), Treatment Motivation Questionnaire (TMQ), and General Self-Efficacy Scale (GSES) were used. Collected data were analysed via IBM SPSS 25.0 Package Software using the Kruskal-Wallis H Test, Anova T-test, Mann-Whitney U Test and Spearman's Rank Correlation test. The Total Scale Scores of the patients diagnosed with substance use disorder were as follows: API 14.34±2.83, CTS 52.27±16.27, SOS 89.29±18.53, PFS 128.01±25.98, TMQ 83.17±11.19 and GSES 63.57±11.96.