Alkol ve madde kullanım bozukluğu nedeniyle ayaktan tedavi gören hastaların çocukluk çağı travmaları, bağlanma stilleri ve mizaç özellikleri açısından karşılaştırılması
Comparison of child-age traumas, attachment styles and temperament characteristics of outpatient patients due to alcohol and substance abuse disorders
- Tez No: 542398
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAZİYE SENEM BAŞGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bağımlılık Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada; Alkol ve Madde kullanım bozukluğu nedeniyle ayaktan tedavi gören hastaların çocukluk çağı travmaları, bağlanma stilleri ve mizaç özellikleri açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini, Yeşilay Danışmanlık Merkezinde ayaktan tedavi alan hâlihazırda 542 bağımlı birey oluşturmaktadır. Araştırmada uygun/kazara örnekleme kullanılmış, bağımlı tanısı almış bireylerden, kolay ulaşılabilir ve uygulama yapılabilir kişilerden seçilmiştir. Araştırmaya katılan katılımcılar toplamda 116 kişi olup, 103'ü erkek, 13'ü ise kadındır. Katılımcıların 39'ualkol bağımlısı iken 77'si herhangi bir madde kullanmaktadır. Araştırmanın, Veri toplama araçları olarak Michigan Alkol ve Madde Tarama Testi,Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Memphis, Pisa, Paris ve San Diego Mizaç Değerlendirme Anketi'nin Türkçe Formu, İlişki Ölçekleri Anketi ve araştırmacı tarafından hazırlanmış olan Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Yapılan araştırmada istatistiki değerlendirmeler için“SPSS 21.0”versiyonukullanılmış ve yorumlanmıştır.Çıkan verilerin aralarındaki sonuçları karşılaştırmada ve yorumlamadaMann Whitney-U testi, Kruskal Wallis - H testi,Bağımsız grup t testi,Pearson Çarpım Moment Korelâsyon Analizi, Spearman testi kullanılmıştır. Sonuçların alt tip puanlarını yordamak için çoklu regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare child-age traumas,attachment styles and temperament characteristics of outpatient patients due to for alcohol and substance abuse disorders. When we look at the universe of the research, Participants of this study were 542 addicted individuals receiving outpatient treatment in the Green Crescent Consuling Center.In the study taken into account these cases, when it chooses selection of sampling, it used non-probability sampling methods within convenience/incidental sampling methods. Because of the reason, when we selected addicted participants can be accessed easily and conveniently. The study is consisted of total 116 participants. In this study, 39 participants were attend for alcohol addicted and 77 participants were any drug addicted.103 participants were male and 13 participants were female. To collect data use these tests to participants: Michigan Alcoholism and Substance Screening Test (MAMTT), Temperament Evaluation of Memphis,Pisa,Paris and San Diego-Autoquestionnaire Scale Turkish Version (TEMPS-A) , Childhood Trauma Scale (CCTO), Relationship Scales Survey (IOA) and The personal data form prepared by the researcher for used this study. In addition, Research statistical analysis in“SPSS 21.0”program has been used and interpreted. To comparison between relationships and interpretations for the data Mann Whitney-u test, Kruskal Wallis - H test, Independent Samples T-test, Pearson product-moment correlation coefficient and Spearman test were used. Multiple regression analysis was performed to measure the sub-type scores of the results.