Deneysel serebral iskemi/reperfüzyon modeli oluşturulan sıçanlarda agomelatinin etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of agomelatin on experimental cerebral ischemia/reperfusion modeled rats
  1. Tez No: 849679
  2. Yazar: SEMİHA NUR ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmada melatonerjik ve serotonerjik sistem aktivitesinde rol alan ve nörogenezi desteklediği bilinen Agomelatin'in, nöronlarda yoğun hasara neden olan Sİ/R sürecindeki etkilerinin araştırılması amaçlandı. Materyal Metod: Çalışmaya dahil edilen Sprague Dawley ırkı erkek sıçanlar kontrol, Sİ/R ve Sİ/R+Agomelatin (20 ve 40 mg/kg) olmak üzere dört gruba (n=10) ayrıldı. Kontrol dışındaki gruplarda 60 dakikalık Sİ uygulandı. Sİ'den bir saat sonra intraperitonal yolla Sİ/R grubuna hidroksietil selüloz, Sİ/R+Agomelatin gruplarına ise 20 ve 40 mg/kg Agomelatin uygulandı. Üç günlük R boyunca sıçanlara NDS, rotarod, yapışkan çıkarma ve kavrama gücü testleri yaptırıldı. Deney sonunda hayvanlar dekapite edilerek beyin dokuları alındı. Alınan beyin dokularında TTC boyama yöntemi ile infarkt alan, Western Blot yöntemi ile apoptoz (BCL-2 ve BAX) ve otofaji (Beclin-1, ATG5, ATG7 ve p62) proteinlerinin seviyeleri belirlendi. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study aimed to investigate the effects of Agomelatine, which plays a role in melatonergic and serotonergic system activity and is known to support neurogenesis, on the Cerebral Ischemia (CI)/Reperfusion (R) process, which causes intense damage to neurons. Materials and Methods Sprague Dawley male rats included in the study were divided into four groups (n = 10): control, CI/R and CI/R+Agomelatine (20 and 40 mg/kg). In groups other than control, 60-minute CI was applied. One hour after SI, hydroxyethyl cellulose was administered intraperitoneally to the CI/R group, and 20 and 40 mg/kg Agomelatine was administered to the SI/R+Agomelatine groups. During three days of R, the rats were subjected to NDS, rotarod, adhesive removal and gip strength tests. At the end of the experiment, the animals were decapitated and their brain tissues were taken. In the brain tissues taken, the levels of infarct area were determined by TTC staining method, and the levels of apoptosis (BCL-2 and BAX) and autophagy (Beclin-1, ATG5, ATG7 and p62) proteins were determined by Western Blot method. Statistical analysis of the data obtained was performed.