Sıçanlarda oluşturulan deneysel serebral iskemi-reperfüzyon modelinde dapagliflozin'in nöroprotektif etkilerinin araştırılması
Investigation of neuroprotective effects of dapagliflozin in experimental cerebral ischemia-reperfusion model in rats
- Tez No: 944742
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT TEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu çalışmada, SGLT2 inhibitörü olan dapagliflozin'in (Dapa), serebral iskemi ile oluşturulan inme modelinde sıçanlardaki potansiyel nöroprotektif etkisini değerlendirmek amaçlandı. Materyal ve metot: 40 adet erkek Sprague Dawley sıçanı dört gruba ayrıldı (n=10): Sham, Sİ/R, Sİ/R + Dapa 1 mg/kg ve Sİ/R + Dapa 10 mg/kg. Sham grubuna çözücü, Dapa gruplarına ise 1 mg/kg ve 10 mg/kg dapa oral gavaj yoluyla 1 hafta verildi. Deney öncesinde tüm hayvanlara rotarod, yapışkan çıkarma ve güç testi gibi üç günlük davranış testlerinin ön eğitimi yapıldı. Sonrasında, 60 dakika fokal serebral iskemi operasyonu gerçekleştirildi ve 24 saatlik reperfüzyon sürecinin ardından nörolojik defisit skorlama (NDS) ve davranış testleri yapıldı. Çalışma sonrası infarkt alanı TTC boyama yöntemi ile belirlenmiştir. Bunun yanı sıra Western blot, ELISA ve oksidatif stres analizleri uygulanarak biyokimyasal değerlendirmeler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the neuroprotective effects of dapagliflozin (Dapa), a sodium-glucose cotransporter 2 (SGLT2) inhibitor, in a rat model of cerebral ischemia-induced stroke. Materials and method: Forty male Sprague-Dawley rats were divided into four groups (n=10): Sham, ischemia/reperfusion (I/R), I/R + Dapa 1 mg/kg, and I/R + Dapa 10 mg/kg. The Sham group received a vehicle, while Dapa groups were administered 1 mg/kg and 10 mg/kg dapa orally for one week. Pre-training on behavioral tests (rotarod, adhesive removal, and grip strength) was performed before the experiment. A 60-minute focal cerebral ischemia was induced, followed by a 24-hour reperfusion period. Neurological deficit scoring (NDS) and behavioral tests were conducted. Infarct area was assessed using TTC staining. Western blot, ELISA, and oxidative stress analyses were also performed.