Utilization of reliability-based methods in the allocation of fault between the responsible parties in inadequate geotechnical works
Yetersiz kalan geoteknik çalışmalarda kusurun sorumlu taraflar arasında paylaştırılmasında güvenilirliğe dayalı yöntemlerin kullanılması
  1. Tez No: 849689
  2. Yazar: GÖKHAN İMANÇLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN ÖZDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Son yıllarda ülkemizde yapımı hız kazanan konut, altyapı ve sanat yapılarının, imalat ve kullanım aşamalarında birçok problemler ve bu problemlerden kaynaklanan uyuşmazlıkların ortaya çıktığı gözlenmektedir. Bu hukuksal uyuşmazlıkların çözümü, taraflar arasında arabuluculuk yapacak yetkin özel şahıslar veya kurumlar bulunmadığı için adli yargıda aranmaktadır. Türk Hukuk Sisteminde özel bilgi ve teknik uzmanlık gerektiren uyuşmazlık konularında, yargıcın uyuşmazlık konusu ile ilgili vakıayı anlayabilmesine, olayın karmaşık ve çelişkili noktalarını irdeleyerek karar verebilmesine yardımcı olmak amacıyla yaygın bir biçimde“Bilirkişilik”müessesesine başvurulmaktadır. Geoteknik mühendisliği ile ilgili projelendirme, uygulama veya yönetim söz konusu olduğunda risk ve belirsizlik kaçınılmazdır. İnşaat mühendisliğinin diğer anabilim dallarındaki belirsizlikler göz önüne alındığı zaman geoteknik mühendisliğindeki yüksek belirsizlik düzeyi, yüksek riskler ortaya çıkarmaktadır. Bilim insanlarının teorik konularda yapmış oldukları büyük katkılara ve gelişen teknoloji sayesinde uygulamada artan kaliteye rağmen, geoteknik mühendisliğinin uygulama alanlarında halen birçok göçme-yıkılma düzeyine varabilecek yapısal hasarlar meydana gelmektedir. Doğal olarak bu zararların gerek tazminat, gerekse cezai yaptırımları için adli yargıya başvurulmaktadır. Bu çalışmada Türk Hukuk Sisteminde karşılaşılan Geoteknik mühendisliği uygulamaları ile ilgili uyuşmazlıklar, çözümde bilirkişinin rolü ve çözüm önerileri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Increasing number of problems and disputes resulting from these problems have been observed in the construction and utilization phases of the residences, infrastructures and engineering structures that have been accelerated recently in our country. As there are no competent persons or organizations that might be referee between the parties, settlement of these legal disputes is looked for in the jurisdiction system. According to the Turkish Law system, the“legal expertise”is frequently consulted for the settlement of a case requiring special knowledge and technical legal expertise within the aim of helping the judge to understand the related case, to analyze the complex and contradictory parts of the case and to the make the best judgment. Risk and uncertainty is indispensable in the design, application or management issues related to geotechnical engineering. Compared to the uncertainties present in the other divisions of the civil engineering, one can see that the uncertainties and risks are at a much higher level in geotechnical engineering. Despite the huge contribution of the scientists in the theoretical issues and to the quality increased in the practice thanks to the developed technology; there are still structural damages that may end up with collapse or destruction in the field of geotechnical engineering applications. Naturally judicial rights are researched not only for the indemnification of these damages but also for the penal sanctions. The disputes related to the geotechnical engineering applications faced in Turkish Law System as well as the role and solution suggestions of the expert are presented in this study.