Alışveriş merkezleri mekan düzenleme ilkeleri
Principles of space design in shopping centers
- Tez No: 84968
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DÜZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Bu araştırmada alışveriş merkezlerinin tasarımlarını yönlendirecek mimari kriterler tespit edilerek ele alınmıştır. Alışveriş eyleminin yapılış biçimi, alışveriş merkezinin mekanları ve tasarımcının çalışmaları alışveriş merkezlerinin mimari başarısında direkt rol oynamaktadır. Bu doğrultuda tez dört ana bölümden oluşur. Birinci bölümde konuya ilişkin giriş yapılmış, tezin amacı, kapsamı ve yöntemi açıklanmıştır. İkinci bölümde alışveriş olgusunun tarihi gelişim süreci incelenmiş, medeniyetler arasındaki kültürel farklılıkların alışveriş olgusuna değişik etkileri ele alınmıştır. Süreç içersinde çeşitli medeniyetlerde ortaya çıkan alışveriş yapıları ve bunlardan günümüz alışveriş merkezlerine temel oluşturan“Kapahçarşı”kavramı üzerinde durulmuştur. Günümüz alışveriş merkezlerinin oluşumunda önemli etken olan sanayi devrimi ve sonuçları incelenmiştir. Üçüncü bölümde alışveriş olgusunun tarihi gelişim süreci sonunda ortaya çıkan temel kavramlar bulunmaktadır. Bu kavramlar tanımlanmış, alışveriş eylemini şekillendirmeleri üzerinde durulmuştur. Bölüm sonunda günümüzde alışveriş eylemine en uygun yapı türünün alışveriş merkezleri olduğu ortaya çıkmıştır. Dördüncü bölümde alışveriş eyleminin günümüzde gerçekleştirildiği yapı türü olan alışveriş merkezleri ele alınmıştır. Dördüncü bölümün birinci kısmında alışveriş merkezleri sınıflandırılmıştır. Dördüncü bölümün ikinci kısmında alışveriş merkezleri mekan ölçeğine inilerek ele alınmıştır. Kullanıcıların alışveriş merkezleri mekanlarından psikolojik ve fiziksel beklentileri tespit edilmeye çalışılmış, bu beklentilerin nasıl karşılanabileceği üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölüm üçüncü kısımda ise alışveriş merkezlerini tasarlayan mimarların sahip oldukları bilgi birikimleri ve içinde bulundukları çalışma ortamları fiziksel ve psikolojik yönleriyle incelenmiş, karşılaşabilecekleri problemler genel olarak belirtilmiştir. Dördüncü bölüm dördüncü kısımda ise yurt dışından ve bizden seçilen günümüz alışveriş merkezleri genel mimari özellikleriyle ele alınmıştır. Bu merkezlerin iki tanesi mekan ölçeğine inilerek incelenmiştir. Son bölümde ise yapılan çalışmanın sonuç ve öneriler kısmı sunulmuştur. Sonuçta alışveriş merkezleri tasarımında temel oluşturan mimari etkenlerin neler olacağı ortaya konulmuştur. Alışveriş merkezleri mekanlarının kullanıcıların tüm beklentilerine cevap verebilecek şekilde tasarlanırken, kültürel farklılıklara göre alışveriş olgusunun iyi tanımlanması önerilmektedir. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research,the architectural criters that will direct the designing of shopping centers are determined and examined. The manner of shopping action,the spaces of shopping center and the works of the designer plays a direct role on the architectural success of shopping centers. Thus,the thesis is formed by four main sections. In the first section,an introduction about the subject matter is made,then the aim, the contents and the method of the thesis are explained. In the second section,the historical development process of shopping act is examined and the various effects of cultural differences between the civilizations to the shopping act are examined. The shopping buildings that appeared in various civilizations during the process and the“Grand Bazaar”concept that is formed a base for the present shopping centers are considered. The industrial revolution and its results which are the important factors at the formation of present shopping centers are examined. In the third section,exists the the basic concepts that appeared in the end of the historical development process of the shopping act. These concepts are defined and their quality of forming the shopping act is emphasized. In the end of this section,it's appeared that nowadays the most appropriate building type for the shopping action is the shopping center. In the fourth section,the shopping centers which are the building types for present shopping action are examined. In the first part of fourth section,the shopping centers are classified. In the second part of fourth section,the shopping centers are considered by using the space scales. The users' physcological and physical expectations from the shopping center spaces are being tried to be determined and it's emphasized on how to meet these expectations. In the third part of fourth section, the knowledge supply of the architects who design the shopping center, and the working environments that they work inside are physically and physcologically examined,the problems that they can meet are generally specified. In the fourth part of fourth section,the present shopping centers chosen from foreign countries and Turkey are considered by their general architectural qualities. Two of these centers are examined by using the space scale. In the last section,'the results and the suggestions' part of the research made are presented. As a consequence,what will be the architectural factors that forms the base at designing the shopping center are determined. The shopping center spaces are designed as to meet all the expectations of users.