Konut piyasasının yapısal analizi
Structural analaysis of housing marketing
- Tez No: 84970
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN BİLGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Bu çalışmada konut, kapitalizm ve yarattığı piyasa ekonomisi kapsamında piyasada dolaşıma giren bir mal ve hizmet olarak incelenmeye çalışılmıştır. Konutun piyasada bir mal ve hizmet olması ise toplumsal değişimde insan - ürün ilişkileri ve insan - insan ilişkilerinin tüm boyutunu belirten üretim - tüketim ilişkileri çerçevesinde ele alınmıştır. Çalışmanın birinci bölümü, konunun oluşumunu sağlayan sosyal bilim çalışmalarının tanıtımı ve çalışmanın hedeflerinin ortaya konması üzerinedir. İkinci bölümde, konunun çerçevesini çizen ve toplumsal değişimin her boyutunu kapsayan“piyasa”mekanizması, her türlü mal ve hizmetin bireysel üretiminden kitlesel tüketimine geçiş süreci özellikle kapitalizmin yarattığı etki göz önünde bulundurularak ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, konutun öncelikle inşaat sektörü içinde nasıl bir ürün olduğu sonrada üretim - tüketim ilişkisi bağlamında piyasada dolaşıma girmiş bir malın ar - talep ilişkisinin analizi yapılmıştır. Dördüncü bölüm, piyasa ilişkileri ve piyasa mekanizmasında dolaşıma girmesi süreçleri ile konut ele alınmıştır. Beşinci bölümde Türkiye'nin konut piyasası arz- talep dinamiklerinin toplumun her tabakasındaki insan - ürün ve insan - insan ilişkileri yaklaşımı ile ele alınmıştır. Sonuçlar bölümünde ise tüm bölümlerden çıkarılan sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, housing goods or as a service, which has been involved in market circulation in the context of capitalism and its resultant, market economy has been analysed. The issue that housing is a kind of goods and service in the market has been studied with respect to the relevance of human - product relationship to that of humans among themselves. The first section of study is a presentation of studies of social sciences which result in the emergence of the very subject and the objectives of the study. In the second section, the“market”mechanism which outlines the subject and involves all the aspect of social evolution (change) has been studied by probing into the process through which individual production of goods and services is transformed into mass consumption, and the influence of capitalism has also been taken into consideration. In the third section of the study, what kind of a product housing is, especially in the construction sector; and the analysis of demend - supply relationship of goods that have been involved in market circulation in the context of production - consumption relationship, have been studied. In the fourt section, the market relationship, and housing undergoing the process of circulation in market mechanism have been probed into. In the fifth section, the demend - supply dynamics of the housing markets in Turkey have been approached with respect to the relationship between humans and products and that of humans among themselves, where the medium is the social strata. In the conclusive section, results of the former sections have been presented. VI