Facile synthesis of bimetallic nanoparticles with diverse nanostructures using metal acetylacetonates
Metal asetilasetonatlar kullanılarak çeşitli nanoyapılara sahip bimetalik nanopartiküllerin kolay sentezi
  1. Tez No: 849712
  2. Yazar: DALYA M. F. SAYMA
  3. Danışmanlar: ASSIST. ASSOCIATE PROF. WON MI AHN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bimetalik nanopartiküller (NP'ler), nanobilim ve inorganik kimya alanında temel bir konu haline gelmiştir. Sinerjik etkilerinden kaynaklanan büyüleyici optik ve katalitik özellikler nedeniyle, özellikle plazmonik-katalitik bimetalik NP'ler, kataliz, algılama ve fotokataliz gibi sayısız uygulamada kullanılır. Altın veya gümüş NP'ler gibi plazmonik NP'lerin optik özellikleri, görünür spektral aralıktaki lokalize yüzey plazmon rezonansına (LSPR) dayanmaktadır. Plazmonik NP'ler, ışığı sıcak taşıyıcılara veya kimyasal reaksiyonları yönlendirmek için kullanılabilecek ısıya dönüştürerek elektromanyetik alanların lokalizasyonunu artırır. Öte yandan Fermi düzeyine yakın d-bantlarına sahip katalitik metaller, reaktanlara güçlü bağlanma yaparak kimyasal reaksiyonların aktivasyon enerjisini düşürür. Plazmonik-katalitik bimetalik NP'lerin kimyasal reaksiyondaki verimlilik veya ürün seçiciliği gibi özellikleri yalnızca metal NP'lerin boyutu ve bileşimi gibi faktörlere değil, daha da önemlisi oluşan nanoyapı türlerine de bağlıdır. Burada metal asetilasetonatlar kullanılarak kolay bir yaklaşım geliştirilerek çeşitli nanoyapılar sentezlendi. Sentezlenen NP'ler çıplak gümüş NP'leri, çıplak paladyum NP'leri, Pd@Ag çekirdek-kabuk NP'lerini, Pd@Ag nanotellerini, Ag-Pd alaşımlı çekirdek-uydu NP'lerini, Ag-Pt alaşımlı nano-yıldızları ve içbükey nano-küpleri ve trimetalik AgPdPt'yi içerir. NP'ler. Bu çalışmada, farklı türdeki bimetalik NP'lerin sentezinde sıcaklığın, metal bileşenlerin bileşiminin, kaplama ve indirgeyici ajanların miktarının önemli bir rol oynadığı bulunmuştur. Bu çalışma, plazmonik-katalitik bimetalik NP'lerin üretilmesi için yeni bir sentez yöntemi sağladığından nanokimya alanında önemlidir.
Özet (Çeviri)
Bimetallic nanoparticles (NPs) have become a fundamental subject in the field of nanoscience and inorganic chemistry. Owing to the fascinating optical and catalytic properties that rise from their synergetic effect, plasmonic-catalytic bimetallic NPs, in particular, are employed in a myriad of applications such as catalysis, sensing and photocatalysis. Optical properties of plasmonic NPs such as gold or silver NPs are based on the localized surface plasmon resonance (LSPR) in the visible spectral range. Plasmonic NPs enhance the localization of electromagnetic fields, converting light to hot carriers or heat that can be used to drive chemical reactions. On the other hand, catalytic metals, which have d-bands close to the Fermi-level, make strong binding to reactants and lower the activation energy of chemical reactions. The properties of plasmonic-catalytic bimetallic NPs such as efficiency or product selectivity in the chemical reaction do not only rely on factors like size and composition of metal NPs, but more importantly, on the types of nanostructures formed. Herein, several nanostructures were synthesized by developing a facile approach using metal acetylacetonates. The synthesized NPs include bare silver NPs, bare palladium NPs, Pd@Ag core-shell NPs, Pd@Ag nanowires, Ag-Pd alloyed core-satellite NPs, Ag-Pt alloyed nano-stars and concave nano-cubes, and trimetallic AgPdPt NPs. In this study, it was found that the temperature, composition of metal components, and amount of capping and reducing agents play a key role in the synthesis of different types of bimetallic NPs. This study is important in the field of nanochemistry as it provides a novel synthesis method for generating plasmonic-catalytic bimetallic NPs.