Yetişkin bireylerin hedonik açlık durumlarının bazı kan biyokimyasal parametreleri ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between hedonic hunger states of adult individuals and some blood biochemical parameters
  1. Tez No: 849720
  2. Yazar: KÜBRA BOZAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN ASAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yetişkin Bireylerin Hedonik Açlık Durumlarının Bazı Kan Biyokimyasal Parametreleri ile İlişkisinin Değerlendirilmesi Araştırmalar yeme davranışının sadece vücudun iç dengesini sağlayan homeostatik mekanizmalarla değil, aynı zamanda iştah ve tokluk süreçlerini kontrol eden hedonik yollarla da düzenlendiğini göstermektedir. Literatür taraması sonucunda yetişkin bireylerin hedonik açlık durumlarının bazı kan biyokimyasal parametreleri ile ilişkisinin değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Çalışma İstanbul Eyüpsultan Devlet Hastanesinde 01.12.2023-31.12.2023 tarihleri arasında diyetisyene başvuran, dahil edilme kriterlerine uyan 78 kadın (% 61.4) 49 erkek (% 39.6) toplam 127 katılımcı ile yürütülmüştür. Bireylerin kişisel özellikleri 30 sorudan oluşan bir anket formu ile, hedonik açlık durumu 15 maddeden oluşan Besin Gücü Ölçeği (BGÖ) ve 30 maddeden oluşan Türkçe Duygusal Yeme Ölçeği (TDYÖ) ile ölçülmüştür. Kan parametrelerinde açlık insülin, açlık kan şekeri, HOMA-IR, LDL, HDL ve trigliserid değerleri incelenmiştir. Kadınların TDYÖ puanları erkeklerden yüksek bulunmuşken, BGÖ puanları cinsiyetler açısından farklılaşmamıştır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the Relationship between Hedonic Hunger States of Adult Individuals and Some Blood Biochemical Parameters Research shows that eating behavior is regulated not only by homeostatic mechanisms that ensure the body's internal balance, but also by hedonic pathways that control appetite and satiety processes. As a result of the literature review, it was aimed to examine the relationship between hedonic hunger states of adult individuals and some blood biochemical parameters. The study was conducted with a total of 127 participants, 78 women (61.4%) and 49 men (39.6%), who applied to a dietician at Istanbul Eyüpsultan State Hospital between 01.12.2023 and 31.12.2023 and met the inclusion criteria. Personal characteristics of the individuals were measured with a survey form consisting of 30 questions, hedonic hunger status was measured with the Power of Food Scale consisting of 15 items and the Turkish Emotional Eating Scale consisting of 30 items. In blood parameters, fasting insulin, fasting blood sugar, HOMA-IR, LDL, HDL and triglyceride values were examined. While women's Turkish Emotional Eating Scale scores were found to be higher than men, their Power of Food Scale scores did not differ in terms of gender.