Fitness merkezlerinde çalışan antrenörlerin iş tatminleri üzerinde yöneticiye duyulan güvenin etkisi
The effect of trust in management on job satisfaction of fitness center employees
  1. Tez No: 849797
  2. Yazar: NİDA CAMKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ONAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Araştırmanın amacı, fitness merkezlerinde çalışan antrenörlerin yöneticilerine duyduklarının güvenin iş tatminleri üzerindeki etkisi incelemektir. Bu çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden genel tarama modeli türü olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, İzmir ilindeki kurumsal fitness merkezlerinde çalışan 170 (Kadın ve erkek) antrenörlerden oluşmaktadır. Veri toplama araçları katılımcıların kişisel bilgilerini öğrenmek adına kişisel bilgi formu, katılımcıların iş tatmin düzeylerini ölçmek adına Weiss ve ark. (1967) tarafından geliştirilen, Baycan (1985) tarafından Türkçeye uyarlanan ''İş Tatmini Ölçeği'', katılımcıların yöneticiye duyulan güven düzeylerini ölçmek adına Tuysuz (2015) tarafından geliştirilen ''Örgütsel Güven Ölçeği''nin alt boyutu olan ''Yöneticiye Duyulan Güven'' ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın veri toplama tekniğinde anket yönteminden yararlanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study aims to examine the effect of the trust of coaches working in fitness centers on their job satisfaction. In this study, the relational survey model, which is a type of general survey model from quantitative research methods, was used. The study group of the research consists of 170 (male and female) coaches working in corporate fitness centers in Izmir province. Data collection tools were personal information form to learn the personal information of the participants, ''Job Satisfaction Scale'' developed by Weiss et al. (1967) and adapted into Turkish by Baycan (1985) to measure the job satisfaction levels of the participants, and ''Trust in Manager'' scale, which is the subdimension of ''Organizational Trust Scale'' developed by Tuysuz (2015) to measure the level of trust in the manager. Questionnaire method was used in the data collection technique of the research. The data obtained in the research were analyzed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for the Windows 25.0 program.