Sakarya ilindeki fitnes antrenörlerinin kişilik özellikleri ile iş doyum düzeyleri arasındaki ilişki
Relationship between personal features and job satisfaction of fitness trainers in Sakarya
- Tez No: 663676
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEHMİ ÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yapılan bu çalışmada Sakarya ilinde bulunan fitness merkezlerinde antrenör olarak görev yapan bireylerin kişilik özellikleri ile iş doyum düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Sakarya il merkezinde yer alan fitness merkezlerinde çalışan 44 erkek ve 15 kadın olmak üzere toplam 59 antrenör katılmıştır. Araştırmaya katılan çalışanların kişilik özelliklerinin belirlenmesinde“Eysenck Kişilik Envanteri”, iş doyum düzeylerinin belirlenmesinde ise“İş Doyum Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analiz sürecinde SPSS 22.0 programında frekans analizi ile Mann Whitney U testi ve Spearman Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda fitness antrenörlerinde olumlu kişilik özelliklerinin iş doyumunu olumlu yönde etkilediği, bu kapsamda kişilik özellikleri ile iş doyum düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunduğu tespit edilmiştir (p0.05). Benzer şekilde fitness antrenörlerinde iş doyum düzeyinin cinsiyet, yaş grubu, medeni durum, meslekte çalışma süresi, öğrenim durumu, aylık gelir düzeyi ve sigara kullanma durumlarına göre anlamlı farklılık göstermediği belirlenmiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In this study constructed, it was aimed to examine the relationship between personality traits and job satisfaction levels of individuals who work as trainers in fitness centers in Sakarya. A total of 59 trainers, who are 44 male and 15 female, working in fitness centers located in the city center of Sakarya participated in the study. The „Eysenck Personality Inventory‟ was used to determine the personality traits of the employees participating in the study and the „Job Satisfaction Scale‟ was used to determine the level of job satisfaction. Frequency analysis, Mann Whitney U test and Spearman Correlation Analysis were used in the process of analysis of the data obtained in the study. At the end of the study, it was determined that positive personality characteristics of fitness trainers positively affect job satisfaction and within this scope, there was a significant relationship between personality characteristics and job satisfaction levels (p 0.05). Alike, it was determined that the job satisfaction level of fitness trainers did not differ significantly according to gender, age group, marital status, working time in the profession, education level, monthly income level and smoking status (p> 0.05).