Fitness merkezlerinde spor yapan bireylerin beden imajlarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of body image of individuals who exercise in A fitness centers i̇n terms of various variables
- Tez No: 719544
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ABAKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, fitness merkezinde spor yapan bireylerin beden imajının çeşitli değişkenler açısından incelenerek farklılaşmaların tespit edilmesi amacıyla yapılan betimsel bir çalışmadır. Çalışmada kullanılan sporcular aktif olarak fitness merkezlerinde spor yapan bireylerden gönüllük esasına dayalı olarak rastgele yöntemle seçilmiştir. Araştırmanın evrenini Türkiye'nin muhtelif yerlerinde yaşayan ve fitness merkezlerinde spor yapan bireyler oluşturmaktadır. Örneklem grubunu rastgele yöntemle seçilen 208 kişi oluşturmaktadır. (63 kadın, 145 erkek). Araştırmanın verilerinin elde edilmesinde Berscheid, Walster ve Bohrnstedt'in beden imajı doyumunun ölçülmesinde kullanılan“Beden İmajı Anketi”(Body Image Questionnarie) temel alınarak Gökdoğan (Çok) (1988) tarafından Türkçeye uyarlanan anket ve kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Araştırmada verilerin istatistiksel analizi için SPSS 22.0 programından yararlanılmıştır. Çalışmadaki verilerde, betimsel istatistik hesaplamaları yapılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterdiği belirlenmiş ve parametrik testler uygulanmıştır. İstatistiksel analizde, ölçümle belirtilen değişkenler ortalama, standart sapma (X/ss); sayımla belirtilen değişkenler yüzde olarak ifade edildi. Gruplar arası karşılaştırmalarda ikili gruplar için İndependent sample t testi, çoklu gruplar için OneWay ANOVA, değişkenler arasındaki ilişkiyi belirleme için Spearmans' korelasyon analizi kullanıldı. Araştırma sonucunda, çalışmamıza katılan bireylerin ölçekten elde etmiş oldukları puan ortalamalarına bakıldığında hem kadınların hem de erkeklerin genel olarak beden bölgelerinden ve özelliklerinde oldukça hoşnut oldukları, cinsiyet değişkeni açısından Bedenin genel görünümü alt boyutunda erkekler lehine, yüz alt boyutunda kadınlar lehine anlamlı farklılığa rastlanmıştır. Medeni durum değişkeni açısından bekar kadınların gövde özelliklerinden daha çok hoşnut oldukları, çalışma durumu açısından kamuda çalışan ve öğrenci olan erkek ve kadınların çalışmayanlara oranla beden genel görünümlerinden daha çok hoşnut oldukları, fiziksel aktivite yapma düzeyleri açısından erkek katılımcıların beden genel görünümü, gövde ve toplam puana göre amatör ve profesyonel olarak uğraşanların rekreatif amaçlı fiziksel aktivite yapanlardan daha olumlu beden imajına sahip oldukları, fiziksel aktivite yapma yılı açısından da 9 yıl ve üzeri süredir bu sporu yapan bireylerin 0-5 yıl arasında yapanlardan daha olumlu beden imajına sahip oldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive study to determine the differences by examining the body image of individuals who do sports in the fitness center in terms of various variables. The athletes used in the study were randomly selected from individuals who actively do sports in fitness centers on a voluntary basis. The population of the research consists of individuals living in various parts of Turkey and doing sports in fitness centers. The sample group consists of 208 people randomly selected. (63 women, 145 men). In order to obtain the data of the study, the questionnaire and personal information form adapted into Turkish by Gökdoğan (Cok) (1988) based on the“Body Image Questionnaire”used to measure body image satisfaction of Berscheid, Walster and Bohrnstedt were used. SPSS 22.0 program was used for the statistical analysis of the data in the research. In the data in the study, descriptive statistics calculations were made. It was determined that the data showed normal distribution and parametric tests were applied. In statistical analysis, the variables specified by measurement are the mean, standard deviation (X/ss); Variables indicated by count were expressed as percentages. Independent sample t-test for paired groups, OneWay ANOVA for multiple groups. As a result of the research, when the mean scores obtained from the scale of the individuals participating in our study were examined, it was found that both women and men were generally quite satisfied with their body regions and features, and a significant difference was found in favor of men in the general appearance sub- dimension of the body and in favor of women in the face sub-dimension in terms of the gender variable. In terms of marital status variable, single women are more satisfied with their body features, in terms of working status, men and women who are working in the public sector and students are more satisfied with their body general appearance than those who do not work, and male participants' body appearance, body and total score in terms of physical activity level. It has been concluded that amateur and professional ones have a more positive body image than those who do physical activity for recreational purposes, and individuals who have been doing this sport for 9 years or more in terms of physical activity have a more positive body image than those who do this sport for 0-5 years.