Yara örtü malzemesi olarak tasarlanan timol yüklü polimerik filmlerin geliştirilmesi
Development of thymol loaded polymeric films designed as wound dressing material
- Tez No: 849799
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA ÖZBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Yara örtüleri, yara yatağını desteklemek ve onu kontaminasyon ve nem kaybı gibi iyileşmesini geciktirebilecek veya engelleyebilecek faktörlerden korumak, böylece iyileşme sürecini kolaylaştırmak ve hızlandırmak için tasarlanmaktadır. Yara örtüsü tasarlamak için kullanılan biyomalzemeler doğal veya sentetik olabileceği gibi her iki malzemenin kombinasyonunu içeren film, sünger veya hidrojel formunda olabilir. Polisakkaritler, yara örtü malzemesi olarak yaygın bir şekilde kullanılan doğal polimerlerdir. Kitin, jelatin, pullulan ve kitosan gibi biyopolimerlerin uygulamaları, toksik olmayan, antibakteriyel, biyouyumlu, hemostatik ve immünojenik olmayan özellikleri nedeniyle biyomedikal alanda büyük ölçüde genişlemektedir. Tez çalışmasında, pullulan (PUL) ve kappa karragenan (CARR)'dan oluşan timol yüklü filmlerin yara örtü malzemesi olarak kullanılabilme potansiyeli incelenmiştir. Filmler FTIR (Fourier dönüşümlü infrared), TGA (termogravimetrik analiz) ve SEM (taramalı elektron mikroskobu) analizleri ile karakterize edilmiştir. Filmlerin yara örtü malzemesi olarak değerlendirilebilmesi için önemli parametreler olan şişme ve hidrolitik bozunma davranışları, su buharı geçirgenliği oranı ve mekanik özellikleri belirlenmiştir. Filmlerin antioksidan ve antibakteriyel aktiviteleri incelenmiştir. Ayrıca, filmlerin L929 fibroblast hücre hattında in vitro sitotoksisite ve in vitro yara iyileşme aktivitesi değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler incelendiğinde, ağırlıkça %5 oranında timol içeren PUL-CARR-T5 filminin klinik uygulamalar için bir potansiyel oluşturabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Wound dressings are designed to facilitate and accelerate the healing process by supporting the wound bed and protecting it from factors that can delay or hinder healing, such as contamination and moisture loss. Biomaterials used to design wound dressings can be natural or synthetic, or containing a combination of both materials in the form of films, sponges or hydrogels. Polysaccharides are natural polymers widely used as wound dressing materials. Applications of biopolymers such as chitin, gelatin, pullulan and chitosan are greatly expanding in the biomedical field due to their non-toxic, antibacterial, biocompatible, hemostatic and non-immunogenic properties. In this thesis study, the potential of thymol-loaded films consisting of pullulan (PUL) and kappa carrageenan (CARR) to be used as wound dressing materials was examined. The films were characterized by FTIR (Fourier transform infrared), TGA (thermogravimetric analysis) and SEM (scanning electron microscopy) analyses. Swelling and hydrolytic degradation behavior, water vapor permeability rate and mechanical properties, which are important parameters for the films to be evaluated as wound dressing materials, were determined. Antioxidant and antibacterial activities of the films were examined. Additionally, in vitro cytotoxicity and in vitro wound healing activity of the films were evaluated in the L929 fibroblast cell line. When the data obtained was examined, it was determined that the PUL-CARR-T5 film containing 5% thymol by weight may have a potential for clinical applications.