Milano'daki tarihi yapıların girişlerinin mimari ve estetik yönden incelenmesi
Architectural and aesthetic examination of the entrances of historical buildings in Milan
- Tez No: 849825
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK FATİH KÜÇÜKALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Milano şehri ortaçağ yapılarından rönesans başyapıtlarına ve modern yeniliklere kadar uzanan çeşitli mirası ile mimaride çok önemli bir yere sahiptir. Milano'daki estetik önem, binaları aşarak şehrin genel tasarım anlayışına etki etmektedir. Binaları, kamusal alanları ve tasarıma olan bağlılığı, yalnızca geçmişini yansıtmakla kalmayıp aynı zamanda onu bir sanat, kültür ve mimari yenilik merkezi olarak geleceğe taşıyan bir şehir görüntüsüne toplu olarak katkıda bulunuyor. Bu çalışma zengin bir tarihe, mimari ve kültürel öneme sahip bir şehir olan Milano'daki tarihi yapıların girişlerinin mimari ve estetik yönden incelenmesini ele almaktadır. Bina girişleri, bir yapı ile onun ziyaretçileri arasındaki ilk etkileşim noktası olarak hizmet ederek mimaride çok önemli bir rol oynar. Girişler yalnızca işlevsel fonksiyonlarının ötesinde, bir binanın genel estetiğine ve mimarisine önemli ölçüde katkıda bulunan güçlü unsurlardır. Girişin tasarımı, kültürel etkileri ve tarihi bağlamı aktararak tüm binanın tasarımını belirler. Girişler tasarlanırken tamamı görsel etkiye ve duyusal deneyime katkıda bulunan orantı, simetri, malzeme ve süsleme sanatı gibi kavramların dikkatli bir şekilde ele alınması yapı mimarisi için önem arz eder. Girişler aynı zamanda geçiş mekânı görevi görerek dış ortamdan iç mekana hareketi kolaylaştırır ve varış hissi yaratır. Çalışmada incenilen Milano'daki tarihi yapı girişleri mimari özellikleriyle Milano'nun kültürel kimliğinin somut ifadeleri olarak hizmet eder. Tasarımda kullanılan malzeme ve renk seçimi, heykel ve süsleme kullanımı cephelerin, kapıların, giriş avluların ve giriş yollarının önemini arttırır. Kemerler, sütunlar, karmaşık oymalar gibi unsurlar binanın görsel diline katkıda bulunarak tasarım yapının kimliğini oluşturur. Temelde bina girişleri yalnızca işlevsel bir kavram değil aynı zamanda mimari yapıların estetiğini ve kullanıcı deneyimini şekillendiren bütünleyici bileşenlerdir.
Özet (Çeviri)
The city of Milan has a very important place in architecture with its diverse heritage ranging from medieval buildings to Renaissance masterpieces and modern innovations. The aesthetic importance in Milan goes beyond the buildings and affects the general design approach of the city. Its buildings, public spaces and commitment to design collectively contribute to the image of a city that not only reflects its past but also propels it into the future as a center of art, culture and architectural innovation. This study deals with the architectural and aesthetic examination of the entrances of historical buildings in Milan, a city with a rich history, architectural and cultural importance. Building entrances play a crucial role in architecture, serving as the first point of interaction between a building and its visitors. Beyond their purely functional functions, entrances are powerful elements that contribute significantly to the overall aesthetics and architecture of a building. The design of the entrance determines the design of the entire building, conveying cultural influences and historical context. When designing entrances, it is important for building architecture to carefully consider concepts such as proportion, symmetry, materials and decorative art, all of which contribute to visual impact and sensory experience. Entrances also serve as transition spaces, facilitating movement from the outdoors to the interior and creating a sense of arrival. The historical building entrances in Milan examined in the study serve as concrete expressions of Milan's cultural identity with their architectural features. The choice of materials and colors used in design, and the use of sculpture and ornamentation increase the importance of facades, doors, entrance courtyards and entryways. Elements such as arches, columns, and intricate carvings contribute to the visual language of the building, creating the identity of the design structure. Fundamentally, building entrances are not only a functional concept but also integral components that shape the aesthetics and user experience of architectural structures.