Sipariş toplama süreçlerinin eniyilenmesinde meta sezgisel yaklaşımlar
Metaheuristic approaches in optimizing order picking processes
- Tez No: 849826
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MUTLU YENİSEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Tedarik zincirinde önemli bir yere sahip olan manuel depolarda oluşan maliyetin %55'i sipariş toplama süreçlerinden kaynaklanmaktadır. Yüksek seviye depolarda hem elektrikli forkliftler hem de insan baş roldedir. Enerjiye ve ergonomik çalışma koşullarına yönelik giderek artan ilgi depolama süreçlerine de yansımaktadır. Bu sebeple bu tez çalışmasında manuel yüksek seviye depoların lokasyon atama, sipariş gruplama ve toplayıcı rotalama süreçlerine sürdürülebilirlik ve ergonomik bakış açılarıyla yaklaşılmıştır. İlk olarak elektrik enerjisi ve insan enerjisi minimizasyonu amacıyla ABC sınıflı lokasyon atama politikası önerilmiştir. İkinci aşamada ise yine elektrik ve insan enerjisi minimizasyonu amacıyla bir sipariş gruplama ve toplayıcı rotalama matematiksel modeli önerilmiştir. Ayrıca tavlama benzetimi algoritması, genetik algoritma, yusufçuk algoritması metasezgisel yöntemleri ve bunların hibrit uygulamaları da kullanılmıştır. Enerji temelli ABC sınıflı lokasyon ataması ratgele lokasyon atama yönteminden daha iyi sonuçlar vermiştir. Sipariş gruplama ve rotalama matematiksel model ile de FCFS gruplama ve s-şekilli rotalama yönteminden daha iyi sonuçlar elde edilmiştir. Yusufçuk algoritması ve hibrit yöntemleri ise diğer algoritmalardan daha iyi sonuçlar üretmiştir.
Özet (Çeviri)
In manual warehouses, which have an important place in the supply chain, 55% of the cost incurred is due to order picking processes. In high-level warehouses, both electric forklifts and people play a leading role. The increasing interest in energy and ergonomic working conditions is also reflected in warehousing processes. For this reason, this thesis approaches the location assignment, order batching and picker routing processes of manual high-level warehouses from sustainability and ergonomic perspectives. First, an ABC class location assignment policy is proposed to minimize electrical energy and human energy. In the second stage, an order grouping and picker routing mathematical model is proposed for electricity and human energy minimization. Simulated annealing algorithm, genetic algorithm, dragonfly algorithm and their hybrid implementations are also used for the order batching and routing problem. The energy-based ABC class location assignment gave better results than the random location assignment method. The order batching and routing mathematical model also outperformed FCFS batching and s-shaped routing. The dragonfly algorithm and its hybrid methods produced better results than the other algorithms.