Life kinetik antrenmanlarının basketbolcularda denge, el göz koordinasyonu ve top sürme becerisi üzerine etkisi
Effect of life kinetic trainings on balance, hand-eye coordination and dribbling skills in basketball players
- Tez No: 849835
- Danışmanlar: PROF. DR. MANOLYA AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma Life Kinetik (LF) antrenmanlarının basketbol eğitimi alan sporcular da denge, el-göz koordinasyonu ve top sürme becerileri üzerine etkileri incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmada 8 hafta boyunca Adana ilinde faaliyet gösteren Çukurova Üniversitesi Spor Kulübü ve Anka Anadolu Efes Spor Kulübü basketbol spor okulunda haftada 2 gün eğitim gören 8-12 yaş gruplarından 60 (kız=27, erkek=33) öğrenci, gönüllü olarak katılmıştır. Deney gurubuna haftada 30 dakika basketbol antrenmanın öncesinde LK antrenmanları uygulanırken, kontrol gurubuna basketbol spor okulu antrenman planına bağlı kalınmıştır. Deney ve kontrol guruplarının denge ölçümleri Flamingo Denge Testi, el ve göz koordinasyonu ölçümleri Minnesota El Becerisi testi ve top sürme becerisi ölçümleri Basketbol Yetenek Test Bataryası Top Sürme çalışması ile ön test ve son test olarak alınmıştır. Grup içi ön test ve son testler arasında farklılık olup olmadığını tespit etmek için Willcoxon T testi uygulanmıştır. İkili karşılaştırmada ve cinsiyet açısından ortalamalar arasında fark olup olmadığını tespit etmek için Mann Whitney U testi kullanılmıştır. İstatiksel olarak anlamlılık düzeyi (p0,05). Top sürme testi sonuçlarında guruplar arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark çıkmamıştır (p>0,05). Cinsiyet açısından bakıldığında ortalamalar arasında; Flamingo sağ ayak son test sonuçlarında anlamlı farklılık çıkmıştır(p0,05).Sonuç olarak, LK antrenmanlarının denge ve top sürme skorlarına etkisi gözlenmemiştir. El ve göz koordinasyon üzerinde etkisinin olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effects of Life Kinetics (LF) training on balance, hand-eye coordination and dribbling skills in basketball athletes. In this study, 60 students (girls=27, boys=33) between the ages of 8-12, who trained 2 days a week at the basketball sports school of Çukurova University Sports Club and Anka Anadolu Efes Sports Club, operating in Adana for 8 weeks, participated voluntarily. While LK training was applied to the experimental group before basketball training for 30 minutes a week, the control group adhered to the basketball sports school training plan. Balance measurements of the experimental and control groups were taken as pretest and posttest with the Flamingo Balance Test, hand and eye coordination measurements with the Minnesota Manual Dexterity test, and dribbling skill measurements with the Basketball Ability Test Battery Dribbling study. Willcoxon T test was applied to determine whether there was a difference between the pre-test and post-test within the group. Mann Whitney U test was used for pairwise comparison and to determine whether there was a difference between the means in terms of gender. Statistically significant level was accepted as (p0.05). There was no statistically significant difference between the groups in the dribbling test results (p>0.05). In terms of gender, the averages are; There was a significant difference in the Flamingo right foot posttest results (p0.05). As a result, no effect of LK training on balance and dribbling scores was observed. It is thought to have an effect on hand and eye coordination.