Yeni tanılı behçet hastalarında femoral ven duvar kalınlığının değerlendirilmesi
Evaluation of femoral vein wall thickness in newly diagnosed Behçet's patients
  1. Tez No: 849834
  2. Yazar: ENES ALTINEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY AYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Amaç: Yeni tanı almış Behçet hastalarında femoral ven duvar kalınlığının (FVDK) sağlıklı popülasyon ve tekrarlayan oral aft (OA) şikâyeti olanlar ile karşılaştırılması. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif olgu-kontrol çalışmasında Behçet hastalığı (BH), oral aft (OA) ve sağlıklı kontroller (SK) olmak üzere 3 grup oluşturuldu (her grupta 13 kadın 6 erkek) ve toplam 57 katılımcı çalışmaya dahil edildi. BH grubunda Behçet sendromu aktivite skalası (BSAS) ve Behçet hastalığı güncel aktivite formu (BDCAF) skorları hesaplandı. BH ve SK gruplarında eritrosit sedimantasyon hızı (ESR), C-Reaktif Protein (CRP) ve biyokimyasal testler için plazma örneği alındı. Tüm katılımcıların ultrasonografi (USG) ile Ana FVDK'leri ölçüldü. Gruplar arasında ölçümler karşılaştırıldı. BH grubunda FVDK ile semptom süresi, hastalık süresi, ESR, CRP, BSAS ve BDCAF skorlarının korelasyonlarına bakıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Comparison of femoral vein wall thickness (FVWT) in newly diagnosed Behçet's disease patients with healthy population and patients with recurrent oral aphthae (OA). Material and Methods: In this prospective case-control study, 3 groups were formed as Behçet's disease (BD), oral aphthae (OA) and healthy controls (HC) (13 females and 6 males in each group) and a total of 57 participants were included in the study. Behçet's syndrome activity scale (BSAS) and Behçet's disease current activity form (BDCAF) scores were calculated in the BD group. Plasma samples were collected for erythrocyte sedimentation rate (ESR), C-reactive protein (CRP) and biochemical tests in the BD and OA groups. Common femoral VWT was measured by ultrasonography (USG) in all participants. The measurements were compared between the groups. In the BD group, the correlations of VWT with symptom duration, disease duration, ESR, CRP, BSAS and BDCAF scores were analysed.