Öğrencilikten uzmanlığa tıp doktorlarında ortoreksiya nervoza eğilimi ile mükemmeliyetçi tutum, depresyon ve anksiyete düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigetion of the relationship between medical doctors' tendency to orthorexia nervosa and the perfectionist attitude, depression and anxiety levels from studentship to specialist
- Tez No: 849837
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma, tıp doktorlarında artan bilgi düzeyi-Ortoreksiya Nervoza eğilimi arasındaki ilişkiyi ve mükemmeliyetçi tutum, depresyon, anksiyete düzeyleri ile Ortoreksiya Nervoza eğilimi arasındaki ilişkileri araştırmak amacıyla yapılmıştır. Sağlıklı beslenme konusunda yüksek bilgi düzeylerine sahip olan bu meslek grubunun, daha yüksek Ortoreksiya Nervoza riski altında olduğunu düşündüren çalışmalar olduğu için bu meslek grubu örneklem olarak seçilmiştir (Erol, 2018). Ayrıca diğer yaygın yeme bozukluklarında karşımıza sıklıkla çıkan komorbid depresyon, anksiyete ve mükemmeliyetçiliğin Ortoreksiya Nervoza için de geçerli olup olmadığı, henüz tanımlanma aşamasında olan Ortoreksiya Nervoza için önemli veriler sağlayacaktır (O'Brien, & Vincent, 2003). Araştırmamıza Türkiye'de eğitim görmekte olan tıp fakültesi öğrencileri ile asistan/pratisyen ve uzman hekimlerden oluşan 214 kişi katılmıştır. Katılımcılara sırasıyla Beck Anksiyete Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Frost Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği ve ORTO-11 ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programında, Kruskal Wallis-H ve Pearson Korelasyon analizi yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre artan bilgi düzeyi ile Ortoreksiya Nervoza arasında ters yönlü ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir (p=,007
Özet (Çeviri)
This study has been made so as to research the relationship between the increasing knowledge level in Doctor of Medicine–Orthorexia Nervosa and perfectionist attitude, depression, anxiety levels-Orthorexia Nervosa. Since there are studies suggesting that this professional group, which has high levels of knowledge about healthy eating, are under higher risk of Orthorexia Nervosa; this professional group is chosen as sample (Erol 2018). Also, whether comorbid depression, anxiety and perfectionism, which we commonly encounter in other eating disorders, is applied to Orthorexia Nervosa will provide significant data for Orthorexia Nervosa, which is still in its identification process. 214 people, including medical faculty students, assistants/practitioners and specialist doctors studying in Turkey participated in our research. Beck anxiety scale, Beck depression scale, Frost Multi-Dimensional Perfectionism Scale and ORTO-11 Scale has been applied to the participants. Obtained data has been examined in the SPSS packet program, by using Kruskal Wallis-H and Pearson correlation analysis methods. According to the obtained results, negative significant relationship has been detected between the increasing knowledge level and Orthorexia Nervosa. (p=,0.007