Beden eğitimi öğretmenlerinde ataletin yordayıcıları olarak algılanan örgütsel destek, işe yabancılaşma, veli yaklaşımı ve tükenmişlik
Perceived organizational support, work alienation, parental approach, and burnout as predictors of inertia in physical education teachers
  1. Tez No: 849838
  2. Yazar: BERNA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA SARAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı, beden eğitimi öğretmenlerinin ataletini; cinsiyet, yaş, algılanan örgütsel destek, işe yabancılaşma, veli yaklaşımı ve tükenmişliğin ne düzeyde yordadığını incelemektir. Çalışmanın yöntemi, nicel araştırma yöntemlerinden yordayıcı (tahmin) ilişkisel tarama modeli üzerine temellendirilmiştir. Bu araştırmada yordanan olarak beden eğitimi öğretmenlerinin ataleti, yordayan olarak da cinsiyet, yaş, algılanan örgütsel destek, işe yabancılaşma, veli yaklaşımı ve tükenmişlik ele alınmıştır. Çalışmanın evrenini 2021-2022 eğitim öğretim yılında Mersin İlinde 329 ortaokulda görev yapan 576 beden eğitimi öğretmeni ve 159 lisede görev yapan 900 beden eğitimi öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmada örneklem belirleme yoluna gidilmemiş, evrenin tümüne ulaşmak hedeflenmiştir. 900 beden eğitimi öğretmenine ulaşılmış ve 637 gönüllü beden eğitimi öğretmeni araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama amacı ile Kişisel Bilgi Formu, Atalet Ölçeği, Algılanan Örgütsel Destek Ölçeği, Veli Yaklaşımı Ölçeği, İşe Yabancılaşma Ölçeği ve Tükenmişlik Ölçeği kullanılmıştır. Beden eğitimi öğretmenlerindeki ataletin cinsiyet, yaş, algılanan örgütsel destek, işe yabancılaşma, veli yaklaşımı ve tükenmişlik algı düzeyi tarafından ne ölçüde yordandığını ortaya koymak amacı ile yapılan verilerin analizinde ise çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Modelde yer alan her bir değişkenin kat sayılara ilişkin anlamlılık düzeyleri incelendiğinde ise; cinsiyet, yaş, işe yabancılaşma, veli yaklaşımı ve tükenmişlik değişkenlerinin anlamlı yordayıcılar olduğu tespit edilmiştir. Bu yordayıcılar içerisinde de en güçlü yordayıcının işe yabancılaşma, en güçsüz yordayıcının ise veli yaklaşımı olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Bununla beraber algılanan örgütsel destek değişkeninin anlamlı yordayıcı olmadığı bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine to what extent gender, age, perceived organizational support, work alienation, parental approach, and burnout predict inertia in physical education teachers. This study employed a descriptive, correlational, non-experimental research design. In this research, the inertia of physical education teachers was considered the predicted variable, and gender, age, perceived organizational support, alienation from work, parental approach, and burnout were considered the predictive variables. The population of the study consisted of 576 physical education teachers working in 329 secondary schools and 324 physical education teachers working in 159 high schools in Mersin Province in the 2021–2022 academic year. The research aimed to reach the entire population without using any sampling methods. A total of 900 physical education teachers were reached, and 637 volunteer physical education teachers comprised the sample of the research. The Personal Information Form, the Inertia Scale, the Survey of Perceived Organizational Support, the Parental Approach Scale, the Work Alienation Scale, and the Burnout Scale were used to collect data in the study. Multiple regression analysis was used to analyze the data. Multiple regression analysis was used to analyze the data to reveal to what extent inertia in physical education teachers was predicted by gender, age, perceived organizational support, alienation from work, parental approach, and burnout perception level. According to the research findings, when the significance levels of each variable in the model regarding the coefficients were examined, it was determined that the variables gender, age, alienation from work, parental approach, and burnout were significant predictors. Among these predictors, it was found that the strongest predictor was alienation from work, and the weakest was the parental approach. However, it was found that the perceived organizational support variable was not a significant predictor.