COVİD-19 sürecinde yakınlarını kaybededen bireylerde yas ve dini başa çıkma ilişkisi
The relationship between mourning and religious coping in individuals who lost their relatives in the COVID-19 process
- Tez No: 849846
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÜRSES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Nitel araştırma yöntemiyle yürütülen araştırmamızda 27-65 yaşları arasında değişen ve kendisinin Müslüman olduğunu ifade eden 4'ü erkek 6'sı kadın olmak üzere 10 katılımcı bulunmaktadır. Araştırmamız Covid-19 salgınının getirdiği kısıtlamalardan kaynaklanan zorluklar içerisinde yakınlarını kaybeden bireylerin, kayıp öncesi yakınları hastanede iken neler hissettiklerini, kayıp ardından meydana gelen yas tepkilerinin süreçle nasıl etkilendiğini, cenaze-taziye süreçlerini ve başvurdukları dini başa çıkma unsurlarının yas süreçlerine etkisini incelemektedir. Araştırmamız, salgın dönemine bağlı kısıtlamalardan dolayı yakınları ölmeden önce onlarla helalleşememenin, cenazelerdeki bazı ritüellerin eksik olmasının veya cenazeye katılamama durumlarının yas sürecinde kabullenmeyi zorlaştırdığını göstermiştir. Cenazelerinde ritüel eksikliği yaşamayan ve helalleşebilen bireylerin daha sağlıklı bir yas süreci geçirdikleri gözlemlenmiştir. Araştırmamızın sonuçlarına göre katılımcılar kaybı kabullenmek ve acılarını hafifletmek için kader-ahiret inancı, imtihana sabır ve teslimiyet, Kuran okuma ve zikir, kabir ziyareti, şükretme, rüyalar ve affetme gibi dini başa çıkma unsurlarına başvurmuşlardır.
Özet (Çeviri)
In our study, which was conducted with qualitative research method, there were 10 participants, 4 of whom were men and 6 of whom were women, aged between 25-65 years and who stated that they were Muslim. Our research examines how individuals who lost their relatives in the difficulties arising from the restrictions imposed by the Covid-19 pandemic felt while their relatives were in the hospital before the loss, how the mourning reactions that occurred after the loss were affected by the process, the funeral-condolence processes, and the effect of the religious coping elements they used on their mourning processes. Our research showed that not being able to say goodbye to their relatives before they died due to the restrictions related to the pandemic period, missing some rituals at funerals or not being able to attend the funeral made it difficult to accept the loss. It was observed that individuals who did not experience ritual deficiencies in their funerals and who were able to make peace with their relatives had a healthier mourning process. According to the results of our research, participants used religious coping elements such as belief in fate and the afterlife, patience and submission to trials, reading the Qur'an and dhikr, visiting the grave, gratitude, dreams and forgiveness to accept the loss and alleviate their pain.