Z kuşağı dindarlığının sosyal medya fenomenleri ile ilişkisi üzerine bir araştırma: Gemlik ilçesi örneği
A research on the relationship between generation Z religiousness and social media phenomenon: Gemlik district example
- Tez No: 849847
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÜRSES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Günümüzde sosyal medyanın gündelik yaşamımızda önemli bir yere sahip olmasıyla; sosyal medya ikon, sembol, anlam, davranış vb. hemen her şey bireylerin anlam dünyasında yer almıştır. Sosyal medya fenomenleri çeşitli sosyal medya platformlarında hesabı olan, özellikle gençlerden oluşan büyük bir takipçi kitlesine sahip olan ve geniş bir etkileşim alanı oluşturabilen kişilerdir. Sosyal medya fenomenleri, genç kuşaklar arasında özellikle büyük bir etki oluşturma potansiyeline sahiplerdir. Dijital çağın içerisine doğan ve internet çağının çocukları oldukları için i-nesli olarak da isimlendirilen Z kuşağı, diğer kuşaklara kıyasla sosyal medyaya daha fazla maruz kalan bir nesildir. Bu bağlamda sosyal medya fenomenlerinin Z kuşağı mensubu bireylerin dini inanç uygulama ve dini anlam dünyasına etki ettiği düşünülmektedir. Bu etkinin tespit edilmesi veya Z kuşağı dindarlığı bağlamında incelenmesi araştırmayı önemli kılmaktadır. Nitel yöntemle yapılan bu çalışmada, zincirleme örneklem yoluyla seçilen Z kuşağı yaş aralığında yer alan toplam 24 katılımcı yer almıştır. Bu katılımcılarla derinlemesine görüşme metoduyla yarı yapılandırılmış 23 soru yöneltilmiştir. Z kuşağı dindarlığına sosyal medya fenomenlerinin etkisi olduğu araştırma sonuçları arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, social media has an important place in our daily lives; social media icons, symbols, meanings, behaviors, etc. Almost everything takes place in the semantic world of individuals. Social media influencers are people who have accounts on various social media platforms, have a large follower base, especially young people, and can create a wide interaction area. Social media influencers have the potential to have a particularly big impact among younger generations. Generation Z, also called the i-generation because they were born into the digital age and are children of the internet age, is a generation that is more exposed to social media compared to other generations. In this context, it is thought that social media phenomena affect the religious belief practices and world of religious meaning of individuals of Generation Z. Detecting this effect or examining it in the context of Generation Z religiosity makes the research important. In this study conducted with qualitative method, a total of 24 participants in the Z generation age range were selected through chain sampling. 23 semi-structured questions were asked to these participants using the in-depth interview method. It is among the research results that social media phenomena have an impact on the religiosity of Generation Z.