Cumhuriyet Dönemi hikâyelerinde kötülük olgusu
The phenomenon of evil in the stories of the Republican Period
  1. Tez No: 849867
  2. Yazar: GAMZE NUR DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR CAN DİLBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Olumsuzluk ile eşdeğer tutulan“kötülük”kavramı; din, felsefe, psikoloji, edebiyat gibi alanların çeşitli tanım ve incelemede bulunduğu bir kavram olarak belirir. Kötülüğün tanımından ziyade kötülüğün nasıl bir eylem olarak ortaya çıktığı birçok araştırmacının anlamlandırmaya çalıştığı asıl konudur. Bu anlamlandırma çalışmaları beraberinde“kötülük problemi”olarak adlandırılan bir sorunu doğurur. Kötülük problemi daha çok teolojinin ilgi alanına girer. Teoloji ve felsefe kötülüğü tanrı ile ilişkilendirerek bu konuyu ele alır. Psikoloji ve edebiyat gibi alanlar ise daha ziyade insanın yaşam serüveninden yola çıkar. Kötülüğe dair zengin malzemelerin en yoğun bulunduğu alan edebiyattır. Edebî eserlere bakıldığında hemen hemen her türünde kötülüğün izlerine rastlanır. Edebî tür olarak hikâyeler, hayatın gerçekliğine daha yakın bir düzlem yaratması sebebiyle bu çalışmanın hedef noktasıdır. Türk edebiyatında hikâye, Tanzimat'tan sonra gittikçe gelişme göstererek modern hikâyeyi ortaya çıkarır. Modern hikâyenin edebiyattaki zenginliği Cumhuriyet Dönemi'nde gerçekleşir. Cumhuriyet devri hikâyesi, sosyal gerçekçilik çerçevesinde şekillenerek kendi içerisinde dönemlere ayrılır. Bu dönem hikâyeleri psikoloji ve toplumsal içerikli olmasının yanı sıra kötülüğe dair çeşitli unsurları içinde barındırır. Çalışmada Cumhuriyet Dönemi'ne ait yirmi hikâye kötülük bağlamında incelenir. Çalışmanın amacı; kötülük algısının Cumhuriyet Dönemi hikâyelerinde nasıl yer edindiğini irdeleyerek insanın kurmacaya yansıttığı kötülük ve kötülüğe dair konuları daha anlaşılır kılmaktır.
Özet (Çeviri)
The concept of“evil”, which is equated with negativity; religion, philosophy, psychology, literature, such as a concept in various definitions and examinations. How evil emerges as an act, rather than the definition of evil, is the main issue that many researchers are trying to make sense of. These meaning-making studies give rise to a problem called the“problem of evil”. The problem of evil is more of a theological interest. Theology and philosophy address this issue by associating evil with God. Fields such as psychology and literature, on the other hand, start from the adventure of human life. The field in which the rich material on evil is most concentrated is literature. When we look at literary works, there are traces of evil in almost every genre. Stories as a literary genre are the target point of this study because they create a plane closer to the reality of life. In Turkish literature, the story gradually develops after the Tanzimat and reveals the modern story. The richness of the modern story in literature takes place in the Republican Period. The story of the Republican era is shaped within the framework of social realism and divided into periods within itself. The stories of this period contain various elements of evil as well as psychological and social content. In this study, twenty stories of the Republican Period are examined in the context of evil. The aim of the study; To examine how the perception of evil took place in the stories of the Republican Period and to make the issues about evil and evil that man reflects on fiction more understandable.