Cumhuriyet Dönemi Türk çocuk roman ve hikayelerinde fantastik ögeler (1923-1960)
Fantastic elements in Turkish child?s novels and stories during the republican period
  1. Tez No: 215077
  2. Yazar: SEDA GÜL KARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM YETİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalısmada 1923?1960 yılları arasında Türk yazarlar tarafından kalemealınan çocuk roman ve hikâyeleri içerisinde, fantastik ögeye sahip yirmi iki eserokunarak bu eserlerde bulunan fantastik ögeler incelenmistir.Tezin birinci bölümünde, fantastik edebiyatın hususiyetleri ile bu türün dünyave Türk edebiyatındaki gelisimi sunulmustur. kinci bölümde çocuk roman vehikâyelerinde zaman ve mekân ile ilgili ögeler, üçüncü bölümde çocuk roman vehikâyelerinde kahramanlar ile ilgili ögeler kendi içinde sınıflandırılarak elealınmıstır. Dördüncü bölümde hayvanların kisilestirilmesi, besinci bölümdetabiatüstü varlıklar, altıncı bölümde cansız varlıklar, yedinci bölümde sinema, çizgifilm ve masal kahramanlarının gerçek dünya içerisinde yer alısı adlı ögelerincelenmistir.Sonuç bölümünde ise fantastik edebiyat, Türkiye'de fantastik çocuk edebiyatıve çocuk roman ve hikâyelerinde yer alan fantastik ögeler hakkında genel birdegerlendirme yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn this study, twenty two literary pieces which include fantastic elementsamong children?s novels and stories written by Turkish writers between 1923 and1960 has been read and the fantastic elements found in these pieces have beenstudied.In the first part of the thesis, the characteristics of fantastic literature and thedevelopment of this genre in the world and Turkish literature are presented. In thesecond part, the elements of time and place in children?s novels and stories and in thethird part, the elements of heroes in children?s novels and stories are categorizedwithin themselves and demonstrated. In the fourth part, characterization of animals,in the fifth part supernatural beings, in the sixth part inanimate beings, in the seventhpart the elements titled as the existence of cinema, cartoon and fairy tale heroes inthe real world have been studied.In the conclusion part, a general discussion has been made about fantasticliterature, fantastic children literature in Turkey and fantastic elements included inchildren?s novels and stories.