1960-1980 arasında Konya'da siyasi, kültürel ve sosyo-ekonomik gelişmeler
Political, cultural and socio-economic developments in Konya between 1960-1980
  1. Tez No: 849872
  2. Yazar: SAMET DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Anadolu'nun merkezinde ulaşımı kolay bir konumda bulunan Konya, aynı zamanda doğu ile batı kültürünün kesişme noktasında olmasından dolayı tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Türkiye Selçuklu Devleti'ne başkentlik yapan Konya, Osmanlı Devleti zamanında önemini hep korumuş, Millî Mücadele yıllarında şehri, işgalci kuvvetler ele geçirmek istemiş ancak başarılı olamamıştır. İkinci dünya savaşının ardından Türkiye'de demokrasinin olmazsa olmaz enstrümanlarından biri olan çok partili hayata geçilmiştir. Ardından Demokrat Partinin kurulması ve iktidara gelmesiyle birlikte siyasi, sosyal ve kültürel alanda büyük bir değişim ve dönüşüm içerisine giren Konya'nın kronik sorunları olan su taşkını ile ovanın sulanması sorunu bu dönemde ele alınmıştır. 1960'dan sonra kurulan hükümetlerde DP'nin Konya'ya yaptığı yatırımları devam ettirmesinin yanı sıra yeni fabrikalar açarak Konya'yı sanayi şehri yapmayı hedeflemişlerdir. 1960-1980 dönemi hem dünya hem de Türkiye acısından en hareketli dönemlerden birisidir. Bu iki darbe arası dönemde ABD'nin Vietnam'a savaş açması Arap-İsrail savaşı ve Kıbrıs sorunu gibi küresel ölçekte yaşanan gelişmelerin hepsi Konya'ya yansımıştır. Bu dönemde Konya'daki fabrikalarda çalışan işçilerin başlattığı grevleri öğrenci olayları takip etmiş ve öğrencilerin başlattığı protesto olayları zamanla yerini sağ-sol çatışmasına bırakmıştır. Konya incelediğimiz bu dönemde nüfus bakımından Türkiye'nin dördüncü büyük şehridir. Bu nedenle siyasiler Konya'da etkili olmak için kıyasıya rekabet etmişlerdir. Öyle ki bütün siyasi partilerin genel başkanları seçim zamanları dışında da Konya'ya gelmişlerdir. Bunun yanında Ankara'ya diplomatik ziyaretler için gelen bakanlar, başbakanlar, krallar ile kraliçelerde Konya'daki dini ve kültürel mekanları ziyaret etmek için birkaç gün Konya'da kalmışlardır. Bu ziyaretlerin gerçekleşmesinde Mevlana'nın Konya'da kalmasının etkisi olmuştur. Bu dönemde Mevlana'yı anma etkinlikleri yurt içinde yapılmasının yanında yurtdışında da gerçekleştirilmiş böylece Konya yurtdışından özellikle Avrupa'da tanınmış ve bu da her yıl binlerce yabancı turistin Konya'ya gelmesine neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
Located in an easily accessible location in the center of Anatolia, Konya has also hosted many civilizations throughout history as it is atthe in tersection of eastern and western cultures. Konya, which was the capital of the Turkish Seljuk state always maintained its importance during the Ottaman Empire during the war of Independence the occupying forces wanted to capture the city, but they were not successful. After the second word war, multi party life, one of the indispensable instruments of democracy, was implemented in Turkey. Then the establish ment of the Democratic Party and its coming to power, the chronic problems of Konya, which entered into a great change and transformation in the political, social and cultural fields, were addressed in this period. In addition to continuing the investments made by the DP in Konya, the governments established after 1960 also aimed to make Konya an industrial city by opening new factories. The period 1960-1980 is one of the most active periods for both the world and Türkiye.In the period between these two coups, all global developments such as the USA's war on Vietnam, the Arab-Israeli war and the Cyprus problem were reflected in Konya. During this period, strikes initiated by workers working in factories in Konya were followed by student events, and over time, the protests initiated by students gave way to a right-left conflict. In this period we are examining, Konya is the fourth largest city in Turkey in terms of population. For this reason, politicians competed fiercely to be influential in Konya. So much so that the leaders of all political parties came to Konya outside of election times. In addition, ministers, prime ministers, kings and queens who came to Ankara for diplomatic visits stayed in Konya for a few days to visit the religious and cultural sites in Konya. Mevlana's stay in Konya had an impact on the realization of these visits. During this period, events commemorating Mevlâna were held not only in the country but also abroad, thus Konya became known abroad, especially in Europe, and this caused thousands of foreign tourists to come to Konya every year.