Sanal yapı market
Virtual building's materials market
- Tez No: 84989
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA PAKDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Sanal Yapı Market Çalışması Internet ortamında hizmet verecek olan bir yapı market için ön tasarım ve araştırma olarak hazırlanmıştır. Sanal ortamda çalışması tasarlanan bu program içeriğinde ağırlıklı olarak internette tanıtım, internette satış, çizim ve sipariş alt programları içermektedir. Tez içeriğinde öncelikli olarak programın çalışacağı sanal ortam internet hakkında yapılan tanımsal araştırmaya yer verilmiştir. Bu bölümde internetin gelişimi, kapsama alanı, kullanım alanları hakkında ulaşılan kaynaklardan bilgiler verilmektedir. Konunun mimari ürünlerin tanıtım ve pazarlamasıyla ilgili olmasından dolayı pazarlama sistemlerinin çeşitleri, geçmişten günümüze ulaşan pazarlama ve tanıtım şekilleri incelenmiştir. Pazarlama konusunda teknoloji ile birlikte ulaşılan son nokta olan sanal ortam internetten pazarlama ve satış sistemi hakkında araştırmalar yapılıp kaynaklardan faydalanılmış ve bu bilgilere tez bütününde yer verilmiştir. Tezin gelişen bölümlerinde yapı malzemeleri hakkında geniş bir bilgi verilmiş ve bunu yanı sıra yapı malzemelerinin internet ve bilgisayar destekli tanıtımları hakkında yapılan araştırma ve gözlemlerin sonuçlarına yer verilmiştir. İnternet ortamında kullanılan tanıtım, satış ve sipariş içerikli sayfalar incelenmiştir. İnternet kullanıcıları ve mimarlarla yapılan görüşmelerin içerikleri kapsamında internet ortamında çalışacak bir sanal yapı market program oluşumu üzerine varılan araştırmalar bulunmaktadır. Bu araştırmalar sonucunda dikkat edilmesi gereken çeşitli kriterler saptanmış tez sonunda hazırlanan sanal yapı market programı öncesi bu kriterlere deyinilmiştir.Çizim programı sanal ortam için özel olarak düzenlenmiştir. Diğer çizim programlarından farklı olarak değerler klavyeden karakter olarak girilir. Bu kullanıcının programda çizimi daha kontrollü yapmasını sağlamaktadır. Program içerisinde yer alan çizim komutları programa yeterli bilgiyi edinderecek şekilde hazırlanmıştır. Çizim bölümünde yapılan çizimin ardında program sipariş ortamında kullanılmak üzere mekan ölçülerini otomatik olarak hesaplamaktadır. Programın sipariş kısmı sanal marketin sahibi olan firma tarafından hazırlanan mevcut bir kütüphaneye sahiptir. Market kütüphanesinden seçilen ürünler kullanıcının isteğine bağlı olarak çizilen mekana sanal ortamda monte edilebilir. Kullanıcı montaj yerini program içerisinde kendi belirleyebilir. XI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The virtual building materials market project has been conducted as a pre-design and research study for a building materials market, which will serve over the internet. The studied system as a software program contains sub-systems mainly incorporating internet marketing, internet sales, design and ordering functions. The content of the thesis is primarily based on informative studies about internet, the virtual environment the program is intended to serve at. The first section focuses on providing information on the internet from the studied sources about its coverage and its areas of use. Since the subject is promotion and marketing of building materials, different marketing and promotion systems have also been studied. Internet promotion is considered as the latest technological development in marketing and promotion and therefore, further research has been conducted on internet promotion and marketing systems. In the following sections of the thesis, broad information is provided about building materials. Furthermore, results of research and studies about internet backed promotion and marketing of building materials have been laid out in detail. Later sections include studies that have been performed on existing websites with content of promotion and sales. Results have been provided based on interviews and discussions with internet users and architects concerning a virtual building materials market. According to the results key success factors of the project have been identified and these factors have been analyzed before developing the system. XllThe design program has been prepared specifically for the virtual environment. Apart from similar design programs, in this program, parameters are entered from keyboard characters. This provides additional control for the user. Commands in the program have been designed to allow the necessary input to the program engine for navigation. According to the inputs provided during the design section, the program automatically calculates real dimensions of the spaces to be used during ordering. The ordering section of the program incorporates a library provided by the company hosting the program. The products chosen from the library can be adapted to the virtual environment designed by the user at will. The user can define the area of application for the products within the program. XIU