Cross-disciplinarity in cognitive science: A document similarity analysis
Bı̇lı̇şsel bı̇lı̇mde dı̇sı̇plı̇nlerarasılık: Doküman benzerlı̇k analı̇zı̇
  1. Tez No: 849890
  2. Yazar: OĞUZHAN ALAŞEHİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT PERİT ÇAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Disiplinlerarasılığının sistematik olarak nicel bir şekilde değerlendirilmesi, bibliyometrik ve mekânsal analizleri, sosyo-kurumsal yönleri veya metin tabanlı teknikleri gerekli kılmaktadır. Özellikle, bibliyometrik yöntemlerdeki ilerlemelerle birçok ölçüm geliştirilmiştir. Ancak bu ölçümler, disiplinlerarasılık kavramının bir boyutunu sunsa da, içeriğe bakmayı göz ardı etmektedirler. Veri Bilimi ve Doğal Dil İşleme (NLP) tekniklerinin yükselişiyle, büyük miktarda dokümanın analizi ve değerlendirmesi teknik olarak mümkün hale gelmiştir. Çalışmamız, yayınlarla spesifik araştırma alanları arasındaki ilişki hakkında değerli bilgiler sunarak, disiplinlerarasılığın bir ölçütü olarak potansiyelini gösteren metin tabanlı teknikleri kullanarak bir yöntem sunmaktadır. Bu yaklaşım, vektörleştirme için Doc2Vec'i ve makaleler arasındaki benzerliği ölçmek için kosinüs benzerliğini kullanmaktadır. Bilişsel bilim ve ilgili alanları analiz etmek için Doc2Vec yöntemini kullanan modeller geliştirdik. Disiplinlerarasılığın doğuştan gelen özelliği nedeniyle bilişsel bilim, bir durum çalışması olarak seçilmiştir. Bilişsel bilim, 1970'lerde bir disiplinlerarası araştırma alanı olarak kurulmuştur. O zamandan beri, disiplinlerarasılığı hakkındaki tartışmalara rağmen, bu alan büyümeye devam etmiştir. Bulgularımız, bu metodolojinin disiplinlerarasılığı nicel olarak değerlendirmek için uygulanabilir olduğunu göstermektedir. Ayrıca, bilişsel bilimin çoğu bileşen disiplinle yakın bir işbirliği içinde olduğunu da gözlemledik. Örneğin, bilişsel bilime önemli katkıda bulunan birkaç bileşen alan - psikoloji, felsefe, dilbilim ve bilgisayar bilimi - arasında dengeli bir etkileşim bulduk. Analizimizde, bilişsel bilimin bilimsel alanının son birkaç on yılda açıkça disiplinlerarası bir yaklaşım sergilediğini bulduk.
Özet (Çeviri)
Systematic quantification of cross-disciplinarity necessitates bibliometric and spatial analysis, socio-institutional aspects, or text-based techniques. Especially, with the advancement in bibliometric methods, a variety of measures have been developed. Yet, while these measures capture a snapshot of the concept of cross-disciplinarity, they overlook the content itself. With the rise of Data Science and Natural Language Processing (NLP) techniques, analyzing and evaluating vast volumes of documents has become technically possible. Our study introduces a methodology using text-based techniques, offering valuable insights into the relationship between publications and their specific research fields, showing potential as a robust measure of cross-disciplinarity. This approach utilizes Doc2Vec for vectorization and cosine similarity for measuring the similarity among the articles. We designed and developed models utilizing the Doc2Vec method for analyzing cognitive science and related fields. Cognitive science was chosen as a case study due to its inherent cross-disciplinarity. Cognitive science was established as a cross-disciplinary domain of research in the 1970s. Since then, the domain has flourished, despite disputes concerning its cross-disciplinarity. Our findings reveal that this methodology is applicable to quantify cross-disciplinarity. Furthermore, we observed that cognitive science collaborates closely with most constituent disciplines. For instance, we found a balanced engagement between several constituent fields—including psychology, philosophy, linguistics, and computer science—that contribute significantly to cognitive science. In our analysis, we find that the scholarly domain of cognitive science has been exhibiting overt cross-disciplinary collaboration for the past several decades.