Bir eğitim aile sağlığı merkezine kayıtlı 18-35 yaş arası bireylerde internet bağımlılığı sıklığı ve kişilik özellikleri ile ilişkisi
Investigating the frequency of internet addiction and its correlation with personality traits among individuals aged 18-35 enrolled in a family health center
  1. Tez No: 849920
  2. Yazar: MEHMET EMRE ORAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN ERSİN ŞİMŞEK, DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş: Günümüzde madde ilişkili bağımlılıklar ve davranışsal bağımlılıklar önemli bir sağlık problemidir. Teknoloji kaynaklarına erişimin kolaylaşması ile birlikte artan internet bağımlılığı ile bağımlılığa yatkın olan kişilik tipleri arasındaki ilişki tanı ve tedavide yol gösterici olabilir. Bu çalışmada bir eğitim aile sağlığı merkezine kayıtlı 18-35 yaş arası bireylerde internet bağımlılığı sıklığının belirlenmesi ve kişilik özellikleri ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel ve tanımlayıcı tipteki çalışmaya Tuzla Eğitim Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı olup, 01.02.2021-01.02.2022 tarihleri arasında herhangi bir nedenle başvuran, 18-35 yaş arasında olan ve onam formu imzalayan 155 katılımcı dahil edilmiştir. Tüm katılımcılara, Young İnternet Bağımlılığı Kısa Formu (YİBT-KF) ve Eysenck Kişilik Anketi-Gözden Geçirilmiş Kısaltılmış (EKA-GGK) Formları ve araştırmacı tarafından geliştirilen sosyodemografik veri formu aynı araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme tekniği ile uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: At present, substance-related addictions and behavioral addictions are important health problems. The relationship between internet addiction, which increases with the convenience of access to technology resources, and personality types that are prone to addiction can be a guide in diagnosis and treatment. The primary objectives of this study were to determine the frequency of internet addiction and to evaluate its relationship with personality traits in individuals (18-35 years) registered in an educational family health center. Methods: In this cross-sectional and descriptive study, 155 participants (18-35 years) who applied to Tuzla Educational Family Health Center for any reason and signed the consent form between 01.02.2021-01.02.2022 were included. Data were collected via The Abbreviated Form of the Revised Eysenck Personality Questionnaire (EPQR-A), The Short Version of Young's Internet Addiction Test (s-IAT), and the sociodemographic data form developed by the researcher. The form was administered by the same researcher in face-to-face interviews with participants.