Türkiye'de tamamlayıcı sağlık sigortası ve bireylerin algılarının değerlendirilmesi: Ankara ili özel sektör çalışanları üzerinde bir araştırma
Complementary health insurance in Türkiye and assessment of individuals' perceptions: A study on private sector employees in Ankara
  1. Tez No: 849963
  2. Yazar: BUKET AKYOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM UMUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sigortacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Sağlık hizmetinin ülkeler için çok önemli bir yeri bulunmaktadır. Devletin sürekliliğini sağlayabilmek adına sağlıklı topluma ihtiyaç vardır. Bu nedenle genel sağlık sigortası sayesinde toplumun temel sağlık hizmetleri karşılanmaktadır. Fakat gelişen teknoloji, yaşanan kaynak sıkıntıları ve çoğalan nüfusla birlikte sağlık hizmetlerinin finansmanı ülkeleri zorlamaktadır. Kişiler için daha geniş kapsam içeren ve devletteki ağır yükü alabilmek adına özel sağlık sigortaları ortaya çıkmıştır. Bu özel sağlık sigortalarından biri de tamamlayıcı sağlık sigortasıdır. Tamamlayıcı sağlık sigortası, genel sağlık sigortasının teminat kapsamında olmayan, eksik kalınan alanları güvenceye almaktadır. Bireylerin ilave ücret ödemeleri durumunda bunlar sigorta tarafından karşılanmaktadır. Bireylerin yeni hastalıklar ile karşılaşması, sağlık harcamalarının zaman ilerledikçe artması nedeniyle bu sigortaya olan ilgileri artmaktadır. Bu araştırmada, bireylerin tamamlayıcı sağlık sigortasıyla ilgili algılarının ölçülüp değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Ankara'da özel sektörde çalışan 426 kişiye anket uygulanmıştır. Anket çalışmasında 32 soru yer almakta ve bu sorular ile bireylerin demografik özellikleri, sağlık durumları, sağlık harcamaları, tamamlayıcı sağlık sigortasıyla ilgili görüş ve düşünceleri ölçülmüştür. Anketten elde edilen veriler SPSS 27 programına aktarılarak analiz edilmiştir. Analiz T testi ve Anova testi ile yapılmıştır. Araştırma sonucunda, katılımcıların sadece % 33,8'inin bu sigortaya sahip olduğu, sigortaya sahip olan bireylerin bu sigortadan memnun olduğu, evli bireylerin bu sigortayı daha çok tercih ettikleri ve tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmayan bireylerin ilerde bu sigortaya sahip olup olmama konusunda kararsız oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Anahtar Kelimeler : Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, Sağlık Sistemi, Sağlık Sigortası
Özet (Çeviri)
The provision of healthcare holds a significant position for countries in an academic sense. A healthy population is essential for ensuring the continuity of the state. Therefore, basic healthcare services for the community are provided through universal health insurance. However, advancing technology, resource constraints, and the growing population pose financial challenges for countries in the provision of healthcare services. To address this, private health insurance options have emerged to encompass a broader scope for individuals and to alleviate the burden on the government. One such form of private health insurance is supplementary health insurance. Supplementary health insurance covers areas not included in the coverage of universal health insurance, ensuring protection for gaps in healthcare services. Additional fees incurred by individuals are covered by the insurance in the event of such payments. With the emergence of new diseases and the increasing costs of healthcare over time, there is a growing interest in this type of insurance among individuals. In this research, the objective is to measure and assess individuals' perceptions concerning supplementary health insurance. For this purpose, 426 people working in the private sector in Ankara were surveyed. The survey consisted of 32 questions, aiming to measure the participants' demographic characteristics, health status, healthcare expenditures, and their views and thoughts regarding supplementary health insurance. The data obtained from the survey were transferred to the SPSS 27 program and analyzed. The analysis was conducted using the T test and Anova test. The research findings indicate that only 33.88% of the participants possess this insurance, those with the insurance are satisfied, married individuals are more inclined to choose this insurance, and individuals without supplementary health insurance are undecided about acquiring it in the future. Key Words : Complementary Health Insurance, Health System, Health Insurance