Spor sevk ve idaresinde görev alan personellerin bilişim liderliği ve teknostres düzeylerinin incelenmesi
Investigation of the informatics leadership and technostres levels of personnel working in sports management and administration
- Tez No: 849964
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı spor sevk ve idaresinde çeşitli kademelerde görev alan personellerin bilişim liderliği algı ve teknostres düzeylerinin incelenmesidir. Araştırmaya, gönüllü katılım esasıyla Mersin ilindeki Gençlik ve Spor İl ve İlçe Müdürlükleri'nde aktif olarak görev yapan 191 erkek 196 kadın toplam 387 personel katılmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla“Bilişim Liderliği Ölçeği”,“Teknostres Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılacaktır. Verilerin çözümlenmesi aşamasında istatistiksel yöntem olarak betimsel istatistikler (aritmetik ortalama, frekans, strandart sapma) kullanılmıştır. Yapılan normallik testi sonucunda verilerin normal dağıldığının görülmesiyle; bilişim liderliği algıları ve teknostres düzeyleri arasında bir ilişki olup olmadığının belirlenmesi amacıyla Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Bilişim liderliği algıları ve teknostres düzeyleri ile yaş, kıdem yılı, eğitim durumu gibi üç veya daha fazla grup içeren kategorik değişkenler arasında fark olup olmadığının saptanması amacıyla tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Varyans analizi sonucunda farklılığın hangi gruptan kaynaklandığını tespit etmek için çoklu karşılaştırma testlerinden Tukey testi kullanılmıştır. Bilişim liderliği algıları ve teknostres düzeyleri ile cinsiyet kategorik değişkeni arasında fark olup olmadığının tespit edilmesi amacıyla da bağımsız gruplar t testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda; katılımcıların teknostres ve bilişim liderliği algı düzeylerinin orta seviyede olduğu bulunmuştur. Katılımcıların teknostres düzeyleri ile bilişim liderliği algı düzeyleri arasında çok düşük düzeyde, pozitif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. 40 yaş üzeri katılımcıların teknostres düzeyinin diğer yaş gruplarındaki katılımcılarından anlamlı olarak yüksek olduğu, bilişim liderliği algısı boyutunda ise 26-39 yaş grubunun algısının, diğer yaş gruplarındaki katılımcılara göre anlamlı farklılaştığı tespit edilmiştir. Erkek katılımcıların teknostres düzeylerinin yalnızca“Tekno-Karmaşıklık”ve“Tekno-Güvensizlik”alt boyutlarında, kadın katılımcılarından anlamlı bir şekilde daha yüksek olduğu bulunmuştur.“Tekno-İşgal”alt boyutunda, 12 yıl ve üzeri kıdem yılına sahip katılımcıların teknostres düzeyinin, diğer kıdem yılı gruplarındaki katılımcılardan anlamlı olarak yüksek olduğu tespit edilmiştir. Eğitim durumu yüksek lisans olan katılımcıların teknostres düzeylerinin, diğer katılımcılardan anlamlı bir şekilde yüksek olduğu, bilişim liderliği algısı boyutunda ise eğitim durumu ilköğretim olan katılımcıların, diğer katılımcılardan anlamlı olarak yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the IT leadership perception and technostress levels of personnel working at various levels in sports management and management. A total of 387 personnel, 191 men and 196 women, actively working in the Provincial and District Directorates of Youth and Sports in Mersin province, participated in the research on a voluntary basis.“Information Leadership Scale”,“Technostress Scale”and“Personal Information Form”will be used to collect data in the research. Descriptive statistics (arithmetic mean, frequency, standard deviation) were used as statistical methods in the analysis of the data. As a result of the normality test, it was seen that the data was normally distributed; Pearson correlation analysis was applied to determine whether there is a relationship between IT leadership perceptions and technostress levels. One-way analysis of variance (ANOVA) was used to determine whether there was a difference between IT leadership perceptions and technostress levels and categorical variables containing three or more groups such as age, years of experience, and educational status. Tukey test was used after analysis of variance. Independent groups t test was used to determine whether there was a difference between IT leadership perceptions and technostress levels and the gender categorical variable. As a result of the research; It was found that the participants' technostress and IT leadership perception levels were at medium levels. A very low, positive and statistically significant relationship was found between the participants' technostress levels and their IT leadership perception levels. It was determined that the technostress level of the participants over the age of 40 was significantly higher than the participants in other age groups, and in the IT leadership perception dimension, the perception of the 26-39 age group differed significantly compared to the participants in other age groups. It was found that male participants' technostress levels were significantly higher than female participants only in the“Techno-Complexity”and“Techno-Insecurity”subscales. In the“Techno-Invasion”sub-dimension, it was determined that the technostress level of participants with 12 years or more of seniority was significantly higher than the participants in other seniority groups. It was determined that the technostress levels of the participants with a master's degree were significantly higher than the other participants, and in the IT leadership perception dimension, the participants with a primary education level were significantly higher than the other participants.