Halkalar ve gruplar üzerinde bulanık bağıntılar
Fuzzy relations on rings and groups
- Tez No: 84997
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. GÖKSEL AĞARGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler sırasıyla bulanık alt gruplar, bulanık idealler, gruplar ve halkalar üzerinde bulanık bağıntılardır. Birinci bölümde bulanık küme,bulanık alt grup kavramı verildikten sonra alt gruplar bağlı olan bulanık normal alt grup, bulanık koset, bulanık çarpım tanımları verilmiştir. Kavramlarla ilgili bazı önemli teoremler verilip bunların ispatları yapılmıştır. Sonuçlar ve örnekler verilerek bu bölüm bitirilmiştir. İkinci bölümde ise bulanık ideal, bulanık seviye ideal, bulanık asal ideal,bulanık maksimal ideal ve bulanık koset tanımı verilip bunlarla ilgili teoremler ve ispatları yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise bulanık bağıntı, kartezyen çarpım tanımlan verilmiştir, ilk iki bölümdeki tanımlar kullanılarak bazı teoremlerin ispatlanmıştır. Sonuçlar ve örnekler verilerek bu bölüm bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This work is composed of three chapters; fuzzy subgroups, fuzzy ideals and fuzzy relations on groups and rings In the first chapter we gave the basic definitions related to fuzzy subgroups; fuzzy subgroups, fuzzy normal subgroups, fuzzy product, fuzzy cosets. Then the theorems related to the concepts and their proofs had been given. Then basic results and examples had been made. In the second chapter fuzzy ideals, fuzzy semi prime ideals, fuzzy prime ideals fuzzy maximal ideals and fuzzy cosets were considered. By giving the basic theorems and their proofs we had basic results and examples. In the third chapter we gave the definitions of fuzzy relation, fuzzy cartesian product Then we studied some theorems and results of these concepts. Finally we gave some examples.