Çocukların siyasal katılma hakkı
Children's right to political participation
  1. Tez No: 849981
  2. Yazar: MEHMET EMRE AKBULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Çocukların katılma hakkı, kendilerini ifade edebilmeleriyle ilişkili olarak ailede, eğitimde ve yaşamın çeşitli alanlarında incelenmektedir. Nitekim ailedeki konumu başta olmak üzere çocukların yalnızca edilgen bir yapıda olmaları eleştirilmektedir. Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi'nde de katılma hakkı, çocuklara tanınması gereken temel haklardan birisi olarak ifade edilmiştir. Çocukların farklı katılım yollarını benimsemesi çok dar bir çerçevede incelenmiş olmakla birlikte, geniş anlamda çocukların siyasi süreçlere katılımı oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Genel eğilim, çocukların siyasi katılımını ihmal eden bir yapıdadır. Bu doğrultuda çocukların siyasal katılma haklarının neler olduğunu tespit etmek gerekmektedir. Çocukların siyasal katılma hakkı onların, görüşlerini ifade etme, karar alma süreçlerine katılma ve toplumlarına etkin bir şekilde dahil olma haklarını içermektedir. Demokratik ilerleme sürecinde çocukların yarının bir parçası olduğu kadar, çocuklara yarını bugünden oluşturma imkanı da tanınmalıdır. Bu araştırma, siyasal katılma hakkını temellendirmek, çocukların siyasal katılma haklarının neler olduğunu ve nasıl kullanılabileceğini 1982 Anayasası kapsamında ortaya koymayı hedeflemektedir. Çocuklara tanınan katılım hakları sınırlı olmakla birlikte, yer yer sınırlandırmaların nedeni ve etkileri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Children's right to participation is examined in relation to their ability to express themselves in the family, in education and in various areas of life. As a matter of fact, it is criticized that children are only passive, especially their position in the family. In the United Nations Convention on the Rights of the Child, the right to participation is mentioned as one of the fundamental rights that should be granted to children. Although children's adoption of different ways of participation has been analyzed in a narrow framework, in a broad sense, children's participation in political processes is of great importance. The general tendency is to neglect children's political participation. In this respect, it is necessary to determine what children's rights to political participation are. Children's right to political participation includes the right to express their views, to participate in decision-making processes and to be actively involved in their societies. As much as children are a part of tomorrow in the process of democratic progress, children should be given the opportunity to create tomorrow today. This research aims to ground the right to political participation and to reveal what children's rights to political participation are and how they can be exercised within the scope of the 1982 Constitution. Although the participation rights granted to children are limited, the reasons and effects of these limitations have been emphasized.