Orta karadeniz bölgesinde evcil ruminantlarda schmallenberg virus enfeksiyonunun epidemiyolojisi
Epidemiology of schmallenberg virus infection in domestic ruminants in middle blacksea region
- Tez No: 850007
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Viroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Schmallenberg virusu (SBV) 2011'de ilk defa Avrupa'da tanımlanmıştır. Virusun vektörlerle bulaştığı ruminantlarda ateş, süt verimi düşüşü, ishal gibi klinik bulguların görüldüğü gebe hayvanlarda abort ve malformasyonlu yavrular oluşturduğu saptanmıştır. SBV enfeksiyonu ruminant yetiştiriciliği yapan işletmelerde sürülerin sağlığının bozulmasına ve sürü kayıplarına sebep olduğu için ağır ekonomik kayıplar oluşturmaktadır. Türkiye'de süt serumları kullanılarak yapılan SBV seroprevalans çalışması bulunmamaktadır. Ayrıca şimdiye kadar Amasya ve Tokat illerinde SBV enfeksiyonunun seroprevalansı hakkında bir çalışma yapılmamıştır. Bu nedenle; Orta Karadeniz Bölgesinde yer alan 3 ildeki (Amasya, Samsun ve Tokat) süt serum örnekleri kullanılarak SBV seropozitiflik araştırması yapıldı. Amasya, Samsun ve Tokat illerinden her ilden 120 adet (sığır-40, koyun-40, keçi-40) olmak üzere toplamda 360 hayvandan süt örnekleri alındı. Süt serum örneklerinde Schmallenberg virus antikor varlığı ticari indirekt ELISA ile saptandı. Yapılan serolojik araştırma sonucunda 360 süt örneğinin 88'inde (%24,4) seropozitiflik saptamıştır. Hayvan türü farkı gözetilmeksizin seropozitiflik oranları Amasya'da %15,83 (19/120), Samsun'da %34,2 (41/120), Tokat'ta %23,3 (28/120) olarak bulunmuştur. Çalışılan tüm keçiler de %21,7 (26/120), koyunlar da %21,7 (26/120), sığırlar da ise %30 (36/120) SBV antikorları tespit edildi. Bu tez çalışması sonucunda Türkiye'de süt serumunda ilk kez SBV antikoru tespit edilmiştir. Ayrıca Amasya ve Tokat illerinde SBV enfeksiyonun yaygınlığı hakkında ilk kez bulgulara ulaşılmıştır. Ulaşılan bulgular ışığında SBV seropozitiflik oranları arasındaki farkların bölgedeki virus taşıyıcı vektörlerin aktif olma seviyesine göre değişebilme ihtimali olduğu görülmüştür
Özet (Çeviri)
Schmallenberg virusu (SBV) was identified for the first time in Europe in 2011. It has been determined that ruminants transmitted by vectors with the virus have clinical findings such as fever, decrease in milk yield, and diarrhea, and cause abortion and malformed babies in pregnant animals. SBV infection causes heavy economic losses in ruminant breeding enterprises as it causes deterioration in the health of the herds and herd losses. There is no SBV seroprevalence study in Turkey by using milk serums. In addition, no study has been conducted so far on the seroprevalence of SBV infection in Amasya and Tokat provinces. Therefore, SBV seropositivity research was conducted using milk serum samples from 3 provinces (Amasya, Samsun and Tokat) in the Central Black Sea Region. Milk samples were taken from a total of 360 animals, 120 from each province (cattle-40, sheep-40, goat-40) from Amasya, Samsun and Tokat provinces. The presence of Schmallenberg virus antibodies in milk serum samples was detected by commercial indirect ELISA. As a result of the serological research, seropositivity was detected in 88 of 360 milk samples (24.4%). Regardless of animal species, seropositivity rates were found to be 15.83% (19/120) in Amasya, 34.2% (41/120) in Samsun, and 23.3% (28/120) in Tokat. SBV antibodies were detected in the studied animals as 21.7% (26/120) in goats, 21.7% (26/120) in sheep, and 30% (36/120) in cattle. As a result of this thesis study, SBV antibodies were detected in milk serum for the first time in Turkey. In addition, findings were obtained for the first time about the prevalence of SBV infection in Amasya and Tokat provinces. In light of the findings, it has been observed that the differences between SBV seropositivity rates may vary depending on the level of activity of virus carrier vectors in the region