Safra kesesi operasyonu olan insanlarda mide mukozasında hTERT expresyonu ve c-MYC aktivasyonu
hTERT expression and c-MYC activation in the gastric mucosa in humans with gallbladder operations
  1. Tez No: 850020
  2. Yazar: ELMAS KASAP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KORKMAZ, DOÇ. DR. SEDA SABAH ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Gastroenteroloji, Biology, Gastroenterology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Asitlenmiş safra asitlerinin c-MYC aktivasyonu ile mide kanserinde tümör ilerleyişini ve telomeraz aktivitesini arttırdığını hayvan çalışmalarında rapor edilmektedir. Çalışmanın amacı safra kesesi operasyonu geçiren kişilerde, safra asitlerinin mide kanseri sebepleri arasında sayılıp sayılamayacağı evet ise mekanizması ve kanser taramasında yeri olup olmayacağının araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: 32 Mide kanseri hastası, 34 kolesistektomili hasta ve 34 kontrol hastası dâhil edildi. Biopsiler endoskopik yöntemle alındı. Numuneler işleme alınıncaya kadar -80 ̊C'de saklandı. Doku örneklerinden Total RNA İzolasyonu ve cDNA Sentezi yapıldı. c-MYC ve hTERT genlerinin mRNA düzeyinde relatif ekspresyonlarını analiz edildi. Bulgular: Mide kanseri olgularının 14'ünde uzak metastaz izlendi. Mide kanseri olgularının metastaz olanlar ile olmayanlar arasında bakılan c-MYC (p:0,753) ve hTERT (p: 0.866) arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır. c-MYC ekspresyonu ve hTERT kontrol grubuna göre safra kesesi grubunda azalırken c-MYC kanserli grupta anlamlı olarak artmıştır.hTERT kanser grubunda ise istatistiksel olarak anlamlı olmasa da kontrol grubuna göre azalma gözlenmiştir. Sonuçlar: Safra kesesi operasyonu olan kişilerde ailesel mide kanseri öyküsü ve kanser eğilimi var ise mide kanseri riski açısından safra kesesi operasyonu diğer etyolojik faktörlere arasında yer almalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: Animal studies report that acidified bile acids increase tumor progression and telomerase activity in gastric cancer through c-MYC activation. The aim of the study is to investigate whether bile acids can be considered among the causes of stomach cancer in people who have undergone gallbladder surgery, and if yes, its mechanism and whether it has a place in cancer screening. Material and Methods: 32 stomach cancer patients, 34 cholecystectomy patients and 34 control patients were included. Biopsies were taken by endoscopic method. Samples were stored at -80 ̊C until processing. Total RNA Isolation and cDNA Synthesis were performed from tissue samples. The relative expressions of c-MYC and hTERT genes at the mRNA level were analyzed. Results: Distant metastasis was observed in 14 of the stomach cancer cases. No significant difference was found between c-MYC (p: 0.753) and hTERT (p: 0.866) in stomach cancer cases with and without metastasis. While c-MYC expression and hTERT decreased in the gallbladder group compared to the control group, c-MYC increased significantly in the cancer group. In the hTERT cancer group, a decrease was observed compared to the control group, although it was not statistically significant. Conclusions: If people who have undergone gallbladder surgery have a familial history of stomach cancer and a cancer tendency, gallbladder surgery should be included among other etiological factors in terms of stomach cancer risk.