Obstrüktif uyku apneli hastalarda uygulanan cerrahi tedavinin solunum fonksiyonları üzerine etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of surgical treatment on respiratory function in obstructive sleep apnea patients
  1. Tez No: 850025
  2. Yazar: BURAK KERSİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KARAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Giriş: Obstrüktif uyku apne sendromu (OUAS) uyku sırasında üst hava yolundaki tıkanıklık nedeniyle tekrarlayan solunumsal bozuklukları sonucu gelişen, solunum sistemi başta olmak üzere birçok sistemini ilgilendiren önemli bir sağlık sorunudur. Amaç: Uyku apne hastalarında ve uyku apnesi tedavisi için CPAP kullanan hastalarda solunum fonksiyonlarını inceleyen birçok çalışma yapılmış olmasına rağmen OUAS cerrahisinin solunum fonksiyonları üzerine etkisini araştıran bir çalışmanın literatürde bulunmaması sebebiyle bu araştırmayı yapmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza 30'u erkek ve 2'si kadın olmak üzere uyku apnesi tanısı konulan ve AHI skorları 15-30 arasında değişen robotik dil kökü rezeksiyonu ve uvulofaringoplasti uygulanmış 32 hasta dâhil edilmiştir. Çalışmaya alınan tüm hastalara operasyondan 1 gün önce, operasyondan 3 ve 6 ay sonra SFT(solunum fonksiyon testi) yapılmış, ayrıca hastaların bu süre içerisindeki kilo ve VKI(Vücut Kitle İndeksi) değerleri kaydedilmiştir. Veriler elektronik ortama kaydedilip SPSS 22.0 ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) is an important health problem that affects many systems, especially the respiratory system, resulting in recurrent respiratory disorders due to obstruction in the upper airway during sleep. Objective: Despite the fact that many studies have been conducted in patients with sleep apnea and CPAP for the treatment of sleep apnea, the aim of this study is to investigate the effect of OSAS surgery on respiratory function in the literature. Material and Methods: Thirty-two patients with a sleep apnea syndrome diagnosis, 30 of which were male and 2 were female, and who underwent robotic tongue base resection and uvulopharyngoplasty with AHI scores ranging from 15 to 30 were included. PFT (pulmonary function test) was performed 1 day before the operation, 3 and 6 months after the operation. In addition, the weight and BMI (Body Mass Index) values of the patients during this period were recorded. The data were recorded electronically and analyzed with SPSS 22.0.